Blog

Mity: tajemnice ludzkości dla fanów nieznanego

Prawie wszyscy kochamy tajemnice, zwłaszcza te dotyczące wyjątkowych miejsc, czy postaci. Wiele z nich ociera się o mit, ale cóż – badacze tego typu spraw często uznają, że póki nie udowodni się, że coś nie istnieje, wciąż mamy szansę to odkryć.

Mity związane z Kleopatrą

Choć Kleopatra, ostatnia królowa hellenistycznego Egiptu, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci okresu starożytności, jej życie wciąż kryje wiele tajemnic. Archeologom do dziś nie udało się odnaleźć jej miejsce pochówku, co z kolei mogłoby ułatwić rozwikłanie kolejnej zagadki – na co tak naprawdę zmarła królowa. Badacze nie są pewni, czy popełniła samobójstwo pozwalając ukąsić się wężowi, czy może raczej wypiła truciznę. A może nie była to jej własna wola, tylko morderstwo dokonane przez przeciwników?

Nieodnalezione El Dorado

El Dorado to miasto, o którym mówi się, że było wykonane ze złota. Ile w tym prawdy, a ile mitów? Ciężko oszacować, bo do El Dorado jeszcze nikt nie dotarł. Należało ono do kilku intensywnie poszukiwanych miast Ameryki Południowej. Badacze rozpoczęli jego poszukiwania w XVI wieku i tak naprawdę aż do wieku XIX wierzono, że w tym micie jest ziarno prawdy. Cóż, kto nie chciałby odnaleźć tak tajemniczego miejsca, być może ociekającego złotem!

Wielka stopa

Kto z nas nie słyszał o Wielkiej Stopie, która co jakiś czas widywana jest na terenie Ameryki Północnej, w bardzo malowniczych regionach (takich jak Góry Skaliste, czy rejon Wielkich Jezior)? Choć w sieci można znaleźć pojedyncze, bardzo niewyraźne zdjęcia Wielkiej Stopy, wciąż próżno szukać poważnego historycznego filmu dokumentalnego, który udowadniałby istnienie tej człekokształtnej, wysokiej na około 2-3 metry istoty. Nigdy nie odnaleziono także żadnych szczątek należących do zwierzęcia najpewniej będącego mitem.

Na s. 3 serialu dokumentalnego „Mity: tajemnice ludzkości” Polsat Viasat History zaprasza w czwartki od 14 marca o godzinie 21:00. Wielbicielom przeróżnych tajemnic polecamy nasz artykuł „Tajemnice dawnych cywilizacji: Dlaczego zakończyła się epoka brązu?

 

Autorka tekstu: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Mity: tajemnice ludzkości sezon 3

Wielkie mity urzekają ludzi od tysięcy lat; niewytłumaczalne zjawiska, miejsca owiane tajemnicą i historie bohaterów o nadludzkiej sile zawsze nas intrygowały. A jeśli legendy nie są jedynie fikcją? Badacze z całego świata pracują nad rozwiązaniem największych tajemnic naszych czasów; w każdym odcinku tego serialu naukowcy odkrywają starożytne grobowce, badają artefakty i wyruszają na wyprawy w poszukiwaniu źródeł legend. Od opowieści bazujących na Biblii, takich jak historia zaginionych plemion Izraela, po historyczne tajemnice, jak w przypadku poszukiwania legendarnego Eldorado; od postaci historycznych, jak Kleopatra — jedna z najwybitniejszych królowych starożytności — po współczesne miejskie legendy, takie jak Wielka Stopa, yeti i zombie: ta seria bada niewytłumaczalne wydarzenia i starożytne legendy. Oddajmy głos archeologom, historykom i poszukiwaczom przygód, którzy próbują rozwikłać zagadki związane z mitami.

Powiązane programy