Blog

Mity: tajemnice ludzkości, których nie uznają naukowcy

W historii świata fakty mieszają się z mitami i legendami. Dziś przedstawiamy dwie tajemnice, które od lat nurtują historyków, poszukiwaczy, archeologów i wszystkie osoby interesujące się tym, co niewyjaśnione.

Wyspa, której nie było?

Opisana przez Platona Atlantyda na dobre zadomowiła się w popkulturze, stając się miejscem akcji dla wielu książek i filmów. Poszukiwania wyspy trwają od lat, ale najbardziej zintensyfikowały się w XIX i XX wieku. Niestety – bez oczekiwanego efektu. Wciąż nie wiadomo, gdzie znajdowała się tajemnicza wyspa. Przez dekady pojawiło się wiele teorii związanych z jej lokalizacją, którą próbowali określić zarówno naukowcy, jak i amatorzy przygód.

Podejrzewano, że zatopiony ląd mógł znajdować się na Oceanie Atlantyckim, na Karaibach, a nawet… że była to Antarktyda przed zlodowaceniem. Liczne ekspedycje niestety nie przyniosły efektu i dziś wielu historyków uważa Atlantydę za mit. Być może dzięki najnowszym technologiom i powszechnej obecności dronów, kiedyś dowiemy się, jaka jest prawda.

Miejsce tajemniczych zaginięć

Większość z nas słyszała o niesławnym Trójkącie Bermudzkim. Dzięki dzisiejszej wiedzy, jego historię możemy już raczej włożyć między inne teorie spiskowe. Wszystko zaczęło się w grudniu 1945 roku, kiedy to u wybrzeży Florydy zaginęło pięć amerykańskich samolotów. Po przeanalizowaniu raportów można jednak śmiało stwierdzić, że był to tragiczny wypadek, a nie coś niewytłumaczalnego.

Popularne mity, takie jak ten dotyczący Trójkąta Bermudzkiego, pogłębiają się z każdym wydarzeniem, które hobbyści i wielbiciele takich historii uznają za dowód. Istnieją zatem dziesiątki zdarzeń, które łączone są z tajemniczą mocą tego obszaru na Oceanie Atlantyckim. Naukowcy dokładnie przeanalizowali liczbę wypadków na tym terenie i statystycznie wcale nie jest ich więcej, niż w pozostałych rejonach. Tajemnicze zaginięcia mogą być z kolei spowodowane przez erupcje metanu, w wyniku których pływające jednostki mogą dosłownie zniknąć pod wodą.

Co zobaczyć gdy nie wiesz, co oglądać? Polecamy serial dokumentalny „Mity: tajemnice ludzkości” w poniedziałki o 21:00 na Polsat Viasat History. Wielbicie niewyjaśnionych historii mogą przeczytać o nich więcej w artykule Co mogło się stać z Arką Przymierza?

 

Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Mity: tajemnice ludzkości sezon 1

Mity: ile prawdy za nimi kryje się? Docieramy do sedna legendarnych mitów śledzących zarówno naukowców, jak i hobbystów, a archeolodzy odkrywają starożytne grobowce i wyruszają w podwodne ekspedycje. Od postaci historycznych po współczesne legendy miejskie, misja przenosi nas do starożytnego Egiptu, króla Hunów Attyli i serca niesławnego Trójkąta Bermudzkiego. Gdzie jest prawdziwy Święty Graal, czy tajemniczy wyspiarski naród Atlantydy rzeczywiście istniał i czy wilkołaki to tylko wytwory naszej wyobraźni? Ta seria przygląda się niektórym spekulacjom wokół tych mitów, bada dziwaczne teorie i wystawia na próbę naukę stojącą za tymi mitami.

Powiązane programy