Blog

„Narodziny Hiszpanii”: Hannibal przeciwko Rzymowi

W 218 roku p.n.e. wybuchła druga wojna punicka. W szranki stanęły Kartagina oraz starożytny Rzymu. W krwawym konflikcie kluczową rolę odegrał jeden z najsłynniejszych wodzów historii starożytnej – Hannibal. 

Konflikt stał się faktem

W 219 roku p.n.e. wojska kartagińskie dowodzone przez niespełna 30-letniego Hannibala zdobyły położone na Półwyspie Iberyjskim Saguntum. Upadek sprzymierzonego z Rzymem starożytnego miasta stał się pretekstem do wybuchu drugiej wojny punickiej. 

Rozwścieczeni Rzymianie zażądali od Kartaginy wydania Hannibala. Gdy to nie nastąpiło, konflikt stał się faktem. Kartagiński wódz chcąc zaskoczyć przeciwnika zrezygnował z transportu swoich wojsk drogą morską. Zamiast tego – o czym uczymy się na lekcjach historii – zdecydował się ruszyć drogą lądową z Iberii w stronę Półwyspu Apenińskiego.

Przekroczenie Alp

Stojąc na czele liczącej około 50 000 ludzi armii przekroczył Pireneje i maszerując przez Galię dotarł do podnóży Alp. Mimo że w trakcie marszu górskimi dolinami zginęło wielu żołnierzy oraz słoni bojowych, trud się opłacił. Źródła historyczne są zgodne, że przekroczenie Alp przez siły Hannibala było całkowitym zaskoczeniem dla Rzymian. Wcześniej nikt nie brał tego w ogóle pod uwagę.

Kartagiński wódz nie zamierzał dawać przeciwnikowi czasu na otrząśnięcie się z szoku. Dzięki serii zwycięskich bitew otworzył sobie drogę do środkowej Italii. W 217 roku p.n.e. nad jeziorem Trazymeńskim doszczętnie zniszczył armię konsula Gajusza Flaminiusza Neposa. Rok później dzięki genialnej taktyce Hannibal rozgromił pod Kannami dwukrotnie liczniejsze wojska Lucjusza Emiliusza Paulusa oraz Gajusza Terencjusza Warrona. 

Hannibal opierał swoją strategię także na podburzaniu innych starożytnych cywilizacji przeciwko Rzymowi. Dzięki zawartemu w 215 roku p.n.e. sojuszowi Kartaginy z władcą Macedonii rzymskie legiony musiały toczyć krwawe boje w Grecji. To z kolei pozwoliło Hannibalowi przez kolejnych kilkanaście lat grasować w Italii. Zagroził nawet samej stolicy przyszłego imperium.

Porażka pod Zamą

Ostatecznie jednak w 203 roku p.n.e. władca musiał przeprawić się ze swoimi wojskami do Afryki. Stało się tak ponieważ Rzymianie pod wodzą Scypiona uderzyli na Kartaginę. Rok później doszło do decydującej o losach drugiej wojny punickiej bitwy pod Zamą. Tym razem to Hannibal poniósł porażkę. Zwycięzcy narzucili niezdolnemu do dalszej walki przeciwnikowi ciężkie warunki pokojowe. 

Jeżeli zastanawiacie się jak umarł Hannibal, to przez kilkanaście kolejnych lat udawało mu się umykać Rzymianom. W końcu jednak, nie mając innego wyjścia, w 183 roku p.n.e. popełnił samobójstwo. Zażył otrzymaną przed laty od ojca truciznę.

Co oglądać we wrześniu? Od 19 września na Polsat Viasat History trzyodcinkowy serial dokumentalny „Narodziny Hiszpanii” (w każdą niedzielę od 19:55). Więcej o dawnych cywilizacjach przeczytacie w naszym artykule „Dlaczego cywilizacje upadają?”.

 

Autorka tekstu: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Narodziny Hiszpanii

W tej ciekawej i wciągającej trzyczęściowej serii programów Simon Sebag Montefiore wyrusza w fascynującą podróż, podczas której przybliży dwa tysiące lat historii Hiszpanii. W pierwszym odcinku prześledzi pierwsze lata państwa, kiedy Hiszpania była najpierw małą prowincją Kartaginy, a potem najbardziej pożądaną rzymską kolonią aż po rządy muzułmanów i Kalifat Kordoby. Sebag odwiedzi Cadiz, Gibraltar i Sevillę. Popłynie małą łodzią na zapomnianą wyspę Santa Petri, na której w III wieku p.n.e. pojawił się Hannibal.

Powiązane programy