Blog

Naziści: ściśle tajna nauka – okrutne eksperymenty na ludziach

Jednym z najbardziej przerażających rozdziałów historii II wojny światowej są bez wątpienia eksperymenty na ludziach przeprowadzane przez nazistów. Więźniowie obozów koncentracyjnych oraz zagłady często byli traktowani jako obiekty badań, a naukowcy Hitlera działający w czasach III Rzeszy w najmniejszym stopniu nie przejmowali się konsekwencjami swoich działań. Nie powstrzymywało ich nawet to, że swoimi eksperymentami doprowadzali do kalectwa i zgonów.

Josef Mengele – anioł śmierci

Mengele to bodaj jeden z najsłynniejszych niemieckich lekarzy czasów II wojny światowej. Niestety w jego „sławie” ciężko się doszukiwać czegokolwiek pozytywnego. Był jednym z najbardziej wyróżniających się pod względem okrucieństwa naukowców Hitlera, którzy skazywali na cierpienia i śmierć więźniów Auschwitz.

Bez mrugnięcia okiem wysyłał chorych i osłabionych do komór gazowych. To w wyniku podjętych przez niego decyzji eksterminowano dzieci, starców i kobiety w ciąży. Przeprowadzane przez niego eksperymenty na ludziach miały na celu zbadanie m. in., jak warunkować genetycznie narodziny dzieci o cechach aryjskich, tak pożądanych przed Adolfa Hitlera i jego wyznawców. Mengele prowadził koszmarne w skutkach badania nad bliźniętami, wykonywał umyślne zakażenie ran, czy wreszcie celowo zarażał tyfusem. Niestety, słynnego nazisty nie spotkała kara za przerażające czyny, których się dopuścił – po II wojnie światowej uciekł on (jak wielu poszukiwanych wyznawców faszyzmu) do Ameryki Południowej.

Szeroki zakres okrutnych badań

Nie da się ukryć, że czasy III Rzeszy, to okres w którym zwracano szczególną uwagę na czystość rasową. To dlatego obywateli sprawdzano pod kątem aryjskiego pochodzenia, często na kilka pokoleń wstecz. Jednak badacze i naukowcy Hitlera skupiali się nie tylko na genetyce. W obozach, w tym m. in. we wspominanym Auschwitz, dokonywano wyjątkowo bolesnej i tragicznej w skutkach sterylizacji więźniów, badano wpływ głodu na organizm (bardzo często już na zwłokach) i testowano przeróżne substancje, w tym między innymi leki i trucizny.

Na serial dokumentalny „Naziści: ściśle tajna nauka” (prezentujący zbrodnie popełniane przez niemieckich faszystów w imię nauki) Polsat Viasat History zaprasza od 6 maja w poniedziałki o godzinie 21:00. O wybuchu II wojny światowej przeczytacie w naszym artykule „Hitler: odliczanie do wielkiego konfliktu”.

 

Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Naziści: ściśle tajna nauka sezon 1

Pod koniec II wojny światowej, kiedy zbliżał się upadek nazistowskiego imperium, wyszły na jaw najmroczniejsze sekrety III Rzeszy. Seria ukazuje historię badań naukowych prowadzonych przez nazistów.

Powiązane programy