Blog

Nazizm: morderstwa i tajemnice sezon 1 Jedne z największych sekretów II wojny światowej

Tajemnice, zbrodnie i oszustwa miały miejsce w czasach III Rzeszy zarówno w kontekście dotkniętych nimi tłumów, jak i jednostek. Dziś skupiamy się na najbardziej katastrofalnych zbrodniach III Rzeszy, które próbowano ukryć.

Obozy koncentracyjne i obozy zagłady

Początkowo dla tych, którzy byli wysyłani do obozów zagłady, ich prawdziwie przeznaczenie było tajemnicą. Propaganda przedstawiała je jako ośrodki ciężkiej pracy, a jednak skazywane na wyjazd tam osoby, nie miały pojęcia o skali okrucieństwa. Dopiero na miejscu dowiadywano się, że to miejsca masowych morderstw. Obozy koncentracyjne miały przede wszystkim służyć do „ostatecznej likwidacji kwestii żydowskiej”, ale też eksperymentów na ludziach i kradzieży ich majątków.

Co ciekawe obozy koncentracyjne, a w szczególności ich przeznaczenie, były przez lata tajemnicą nie tylko dla tych, których tam zsyłano, ale także aliantów. Nawet żony nazistów, które często mieszkały na terenie samych obozów, twierdziły, że nie wiedziały nic o eksterminacji dokonywanej przez faszystów. Jednak w tym ostatnim przypadku mowa o ewidentnym kłamstwie.

Tajemnice przywódców III Rzeszy

Bez wątpienia największym zbrodniarzem II wojny światowej był Adolf Hitler. Ten, choć nie zabijał własnymi rękami, z dużym prawdopodobieństwem przyczynił się do śmierci swej siostrzenicy, Geli Raubal. Oficjalnie niewiele też było wiadomo o jego życiu prywatnym. Jego życiowa partnerka, Eva Braun, nie pełniła u jego boku oficjalnych funkcji, była jedynie gospodynią w jego górskiej rezydencji. Także tematy dotyczące zdrowia wodza III Rzeszy były tajemnicą – o tym, że chorował na żołądek przyjmował cały miks leków, wiedzieli tylko najbardziej zaufani.

Także życie Josepha Goebbelsa, ministra propagandy, było owiane wieloma sekretami. W szczególności życie prywatne głównego doradcy Hitlera, było dalekie od populistycznej wizji o idealnym życiu Niemców, którą sam snuł. Zdradzał swoją żonę, Magdę (notabene ulubienicę Hitlera), a z kochanką, Lídą Baarovą, widywał się w urokliwym domu nad jeziorem. Małżeństwo Goebbelsa zawisło na włosku i gdyby nie interwencja samego twórcy nazizmu, zapewne zakończyłoby się ono na długo przed samobójczą śmiercią rodziny ministra propagandy. 

Tajemnic i morderstw wśród najwyżej postawionych nazistów było znacznie więcej. Lekomania i narkomania (jak w przypadku Hermanna Göringa), czy strzelanie do ludzi dla zabawy (którym „umilał sobie czas Amon Göth), to tylko kropla w morzu tego, co działo się w latach 1939-1945 na terenie Europy.

Na serial dokumentalny „Nazizm: morderstwa i tajemnice” na Polsat Viasat History zapraszamy w każdy poniedziałek o 21:00. Zainteresowanym tematyką II wojny światowej polecamy nasz artykuł „Hitler: odliczanie do wielkiego konfliktu


Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Nazizm: morderstwa i tajemnice

Zapuszczamy się w mroczne rejony. Wiadomo — i trudno to uznać za zaskakujące — że niektóre z najważniejszych postaci najbardziej złowrogiego reżimu w historii same miały do czynienia z tajemnicami, zbrodniami i morderstwami. Autorzy serii „Nazizm: morderstwa i tajemnice” prezentują fakty, przedstawiają dowody, analizują różne teorie i starają się wyciągnąć z nich wnioski. Zobaczymy archiwalne nagrania i rekonstrukcje wydarzeń, przekonamy się, jak dziś wyglądają miejsca tamtych wydarzeń, i wysłuchamy komentarzy historyków i innych ekspertów.

Powiązane programy