Blog

Rodzina królewska: utrzymać koronę – dla tego władcy od tronu ważniejsza była miłość

Choć mogłoby się wydawać, że bycie koronowaną głową jest jednym z najbardziej odpowiedzialnych obowiązków, historia zna przypadki władców, którzy zrezygnowali ze swojego stanowiska. Jednym z najbardziej skandalicznych obyczajowo wydarzeń lat 30. minionego wieku była abdykacja Edwarda VIII, stryja przyszłej królowej Elżbiety. Mając do wyboru piastowanie tronu i związek z rozwiedzioną kobietą, wybrał to drugie.

Korona albo miłość

Bycie światowym przywódcą ma bez wątpienia swoje plusy. Liczne przywileje, życie w bogactwie i luksusie – wszystko to brzmi bardzo zachęcająco. Tak odpowiedzialna rola wiąże się jednak z odpowiedzialnością i wieloma wyrzeczeniami. Członkowie rodzin królewskich są pod ciągłą obserwacją i na cenzurowanym nawet teraz, gdy doszło do wielu zmian społecznych. W latach 30. XX minionego wieku zasiadający na tronie musieli trzymać się jeszcze sztywniejszych zasad.

Edward VIII wstąpił na brytyjski tron w 1936 roku, po śmierci swego ojca, Jerzego V. Po niespełna roku sprawowania rządów, przywódca abdykował. Wszystko dlatego, że jego romans, a później plany ślubu zgorszyły nie tylko członków rodziny królewskiej i przedstawicieli wyższych sfer, ale także poddanych. Działo się tak ponieważ wybranka króla, Wallis Warfield Simpson, była podwójną rozwódką. W tamtych czasach, było to na tyle szokujące, że ani rząd, ani przedstawiciele kościoła, nie chcieli wyrazić zgody na ich małżeństwo. Edward uznał wówczas, że przedkłada miłość ponad obowiązki wobec korony królewskiej.

Kontrowersje wokół byłego władcy

Choć pozornie skandal i to, że prasa rozpisywała się o zaistniałych wydarzeniach mogło mieć negatywny wpływ na brytyjską koronę, w ostatecznym rozrachunku można oceniać abdykację Edwarda VIII jako coś pozytywnego. Po zrzeczeniu się tronu, były przywódca sympatyzował z nazistami. Gdyby wciąż piastował swoje stanowisko w czasie II wojny światowej, jej przebieg mógłby być całkiem inny.

Były władca i jego żona spędzili większość wspólnych lat we Francji. Przez dekady byli skazani na ostracyzm ze strony brytyjskiej rodziny królewskiej. Elżbieta II udzieliła audiencji Wallis Simpson dopiero w latach 80. Edward pojawiał się w ojczystym kraju przy okazji oficjalnych uroczystości, takich jak pogrzeby.

Na serial dokumentalny „Rodzina królewska: utrzymać koronę” na Polsat Viasat History zapraszamy w czwartki o 21:00 (premiera 2 czerwca). Jeśli interesują Was losy rodzin królewskich, polecamy Waszej uwadze artykuł „Królowie na wojnie – nazistowskie powiązania brytyjskiej rodziny królewskiej


Autorka tekstu: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Rodzina królewska: utrzymać koronę

Korona: niegdyś najwyższy symbol władzy. Badamy archiwa dworów królewskich, aby ukazać historię powstania, upadku i przetrwania rodzin królewskich na całym świecie.

Powiązane programy