Blog

„Rozkwit imperiów: Osmanowie” – Upadek Konstantynopola

Przełomowym momentem w historii imperium osmańskiego było zdobycie Konstantynopola. To zwycięstwo, które przypieczętowało ostateczny upadek imperium rzymskiego na Wschodzie, rozpoczęło nową erę w dziejach sułtanów tureckich i całej Europy.

Konstantynopol – drugi Rzym

Konstantynopol był stolicą cesarstwa, które nazywamy często cesarstwem bizantyńskim. Jednak w czasach, gdy istniało, nigdy nie używano tej nazwy. Jego mieszkańcy nazywali siebie Rzymianami, a swoje państwo – cesarstwem Rzymian. W IV wieku naszej ery cesarz Konstantyn przeniósł bowiem do miasta Bizancjum nad Bosforem stolicę imperium rzymskiego. Przebudował miasto i uczynił swoją siedzibą, nowym Rzymem. Konstantynopol – tak miał się odtąd nazywać – położony był korzystnie, na przecięciu szlaków handlowych. Wkrótce rozkwitł jako ośrodek handlowy, naukowy i kulturalny. Kilkadziesiąt lat później, w 395 roku, imperium rzymskie zostało podzielone na dwie części. Zachodnią, łacińską, ze stolicą w „starym” Rzymie i wschodnią, w której dominował język grecki, ze stolicą w Konstantynopolu. Upadek imperium rzymskiego na Zachodzie nastąpił już niespełna 200 lat później, natomiast cesarstwo na Wschodzie przetrwało jeszcze tysiąc lat. Wprawdzie w średniowieczu stopniowo podupadało, jednak dopiero w 1453 roku ostatecznie zniknęło, pokonane przez rozkwitające imperium osmańskie.

Mehmed Zdobywca

Państwo tureckie pod wodzą dynastii Osmanów powstało pod koniec XIII wieku. Stopniowo wzmacniało swoją pozycję w regionie, budząc niepokój w Europie. Turcy kilkakrotnie przymierzali się do zdobycia Konstantynopola. Jednak z powodu sporów wewnętrznych i zaangażowania w inne konflikty nie mogli osiągnąć celu. Ale gdy młody sułtan Mehmed II, znany później jako Mehmed Zdobywca, przystąpił w końcu do oblężenia, okazało się, że ma potężną przewagę. Zgromadził liczącą ponad 80 tysięcy armię, podczas gdy obrońców było dziesięciokrotnie mniej. Atakował na morzu i na lądzie, wykorzystując do niszczenia murów potężną artylerię, o nieznanej wcześniej sile uderzenia. Mimo obaw przed turecką ekspansją, władcy europejskich państw nie pospieszyli z pomocą. Po 53 dniach Konstantynopol został zdobyty i splądrowany. Miasto, przemianowane na Stambuł, stało się stolicą imperium osmańskiego. Dla chrześcijańskiej Europy był to wstrząs.

O tym, jak powstawało imperium osmańskie więcej już w lutym w serii „Rozkwit imperiów: Osmanowie” na kanale Polsat Viasat History.

Autorka tekstu: Maria Więckowska

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Rozkwit imperiów: Osmanowie

Serial opowiada dzieje sułtana Mehmeda II Zdobywcy i początków Imperium Osmańskiego ukazane z perspektywy oblężenia i upadku Konstantynopola w maju 1453 r. Historia zaczyna się w 1451 r. Cesarz Konstantyn IX włada wschodnim Cesarstwem Rzymskim: Konstantynopol i kilka innych miast to w zasadzie wszystko, co pozostało po imperium liczącym 1100 lat. Przeciwnikami cesarza są Osmani pod wodzą sułtana Murada II. Kiedy w 1451 r. Murad umiera, jego miejsce zajmuje najmłodszy syn, wówczas 19-letni Mehmed II. Mehmed marzy o zdobyciu Konstantynopola — nowego Rzymu — i stworzeniu światowego imperium.

Powiązane programy