Blog

Sekrety Watykanu: papież i diabeł

Od papieży oczekuje się zwykle kryształowości i bycia wzorcem moralnym, ale i tak często narasta wokół nich sporo kontrowersji. Tak było chociażby w przypadku Jana Pawła II i papieża Franciszka. Kolejną postacią pełniącą tę kluczową rolę w kościele i wokół której pojawiło się wiele wątpliwości, był Pius XII. 

Wstydliwa historia Watykanu

Siedziba najwyższych władz kościoła, Watykan, to niemy świadek nie tylko dobrych wydarzeń, ale też niestety wielu skandali i afer. Historia zna papieży, którzy byli postaciami zdecydowanie odbiegającymi od oczekiwanego przez wiernych wzorca moralnego. Papież Jan XII zdecydowanie nie przestrzegał zasad celibatu, Klemens VI przez znaczną część swego pontyfikatu żył w przepychu. Do niechlubnego pocztu papieży można włączyć także rozpustnika Benedykta IX, mającego nieślubne dzieci Innocentego VIII czy nieprzewidywalnego Juliusza II. Bez wątpienia można stwierdzić, że słowo boże nie stanowiło dla nich kompasu moralnego, a to, że głosili kazania, było raczej hipokryzją.

Kontrowersje wokół papieża Piusa XII

Pius XII objął Stolicę Apostolską zaledwie kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej. Niektórzy eksperci uważali go za zwolennika Adolfa Hitlera, wielu historyków zarzucało mu, że nie potępił oficjalnie Holocaustu. Jednak, jak się okazało, prawda nie była tak oczywista. Badacze, po przewertowaniu ton watykańskiej dokumentacji odkryli, że Pius XII działał w sposób dyplomatyczny – wspierał setki tysięcy Żydów, nie czynił jednak tego ostentacyjnie, by nie oburzać przywódcy III Rzeszy i nie zaostrzać konfliktu. Watykan od początku mówił, że nie obawia się odtajnienia dotyczących tego akurat papieża akt, ponieważ nie ma w nich nic kontrowersyjnego. Wręcz przeciwnie – jest tam wiele dowodów na jego wsparcie bliźnich. 

Wiadomo, że papież Pius XII skierował do Hitlera list z prośbą o utrzymanie pokoju, a dopóki Włochy nie dołączyły do wojny, opowiadał się za pełną neutralnością. I choć Watykan był miejscem schronienia dla wielu prześladowanych i uchodźców, do dziś wielu badaczy ma za złe papieżowi, że nie postąpił w sposób bardziej radykalny i stanowczy. 

Szukasz ciekawego dokumentu na maj? Jeśli interesują Cię kontrowersje, które przez lata narastały wokół Stolicy Apostolskiej i to, czy Pius XII postępował zgodnie z kodeksem zawartym w biblii, zachęcamy do obejrzenia serialu dokumentalnego „Sekrety Watykanu: papież i diabeł”. Program będzie miał swoją premierę 1 maja o 21:00 na Polsat Viasat History. Więcej o programie przeczytacie tutaj


Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Sekrety Watykanu: papież i diabeł

Seria dokumentalna ukazująca kontrowersyjną historię papieża Piusa XII przed, w trakcie i zaraz po II wojnie światowej. Zbadane przez ekspertów dokumenty — nowe i wcześniej znane — pokazują, że działania papieża i jego najbliższych współpracowników uratowały podczas II wojny światowej życie ponad 700 tys. Żydów. Dowiemy się, jak Pius XII starał się na wszelkie sposoby przeszkadzać Hitlerowi w jego działaniach i w pełni współpracował z Niemcami sprzeciwiającymi się nazistom. Dzięki analizom dokumentów i świadectwom, których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy, zanurzymy się w tej mrocznej historii, aby poznać prawdę kryjącą się za „czarną legendą”, przez którą wielu uważa Piusa XII za najbardziej znienawidzonego papieża w historii Kościoła katolickiego.

Powiązane programy