Blog

Słynne fortece, legendarne bitwy, sezon 2

Zwykle mówiąc o słynnych bitwach, najdalej sięgamy II wojny światowej. To dlatego, że są one bardzo dobrze udokumentowane i nie mają zbyt wielu tajemnic przed badaczami historii. Inaczej jest w przypadku średniowiecza, o którym nie bez powodu mówi się, że kryją je mroki. Jak wyglądały ówczesne bitwy, ich liczebność i które z nich były najsłynniejsze?

Przesadzona skala

Gdyby wierzyć średniowiecznym kronikarzom, w szranki podczas ówczesnych bitew stawały setki tysięcy. Według niektórych danych w pewnych starciach brało udział ponad milion rycerzy! Błędy ówczesnych ekspertów przez wiele lat powielano bez głębszej refleksji. Co ciekawe, czasami liczba uczestników wielkich średniowiecznych bitew była zaniżana (by pokazać jak niewielu rycerzy było trzeba do skutecznej walki) innym razem zawyżana (by pokazać skalę starcia). 

Tak czy inaczej – mijano się z prawdą. Dziś już doskonale wiemy, że jeden templariusz nie był w stanie w pojedynkę pokonać tysięcy wrogów. Skąd aż takie błędy? Skoro nawet dowódcy armii nie do końca mieli świadomość ilu walczących mają pod swoją władzą, a kopiści często zmieniali dane, by dodać historii rozmachu, odpowiedź staje się jasna.

Jedna ze słynniejszych średniowiecznych bitew

Dziś, wbrew minionym latom, badaczom historii znacznie łatwiej jest oszacować prawdziwe dane. Średniowiecze słynie z bitew, ale bez wątpienia jedną z najbardziej znanych była ta, która obyła się pod Courtrai (1302 roku). Walka wybuchła za czasów panowania we Francji Filipa IV Pięknego pomiędzy królem a panującym w Hrabstwie Flandrii Giwdonem de Dampierre. Czas ten był bez wątpienia wyjątkowo krwawy. W nocy z 17 na 18 maja dokonano rzezi na zwolennikach króla Francji. W ramach zemsty Filip zebrał dobrze uzbrojoną armię. Królewscy zbrojni byli zdecydowanie lepiej przygotowani, mimo wszystko walka trwała cała lata i Francuzom udało się pokonać mieszkańców Flandrii dopiero w 1394 roku

Na drugi sezon serialu dokumentalnego „Słynne fortece, legendarne bitwy” Polsat Viasat History zaprasza od 4 kwietnia we wtorki o 21:00. Wszystkim zainteresowanym średniowieczem polecamy także nasz artykuł „Tajemnice Templariuszy: templariusze na ziemiach polskich”.


Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Słynne fortece, legendarne bitwy, sezon 2

Wypróbowane formacje bitewne, oblężenia imponujących fortec, wojny krwawe i psychologiczne: każdy odcinek tej serii to spotkanie z niezwykłym uniwersum wielkich średniowiecznych bitew i architektonicznej sprawności budowniczych potężnych twierdz. Poznając dzieje największych bitew w historii, odkryjemy całą złożoność średniowiecznych konfliktów zbrojnych i strategii wojennych. Wyniki wojen często rozstrzygały się podczas ataków na twierdze. Ufortyfikowane wieże, mury i techniki obronne zostały zaprojektowane tak, aby możliwie najbardziej utrudnić zadanie oblegającym wojskom. Poznamy tajemnice tych obronnych budowli i sekrety ich konstrukcji — i docenimy niezwykłą biegłość i wiedzę ludzi, którzy je projektowali i budowali. Te wielkie konflikty, prowadzone na ziemi, pod ziemią i na morzu, zadecydowały o całej przyszłej historii Europy.

Powiązane programy