Blog

„Wersal: pałac Króla Słońce” Ludwik XIV i balet

W niezwykłej scenerii ogrodów w Wersalu w okresie panowania Ludwika XIV odbywało się wiele spektakli teatralnych i tanecznych, również z udziałem samego Króla Słońce. Ludwik XIV był utalentowanym tancerzem i wykorzystywał balet do tworzenia własnego wizerunku, jednocześnie podnosząc rangę tej sztuki.

Król Tancerz

Już jako czternastolatek, podczas karnawału w 1653 roku, Ludwik wystąpił w przedstawieniu „Ballet de nuit” (Balet nocy) aż w sześciu rolach. Jedną z nich była rola Króla Słońce, od której pochodził jego przydomek. Przedstawienie w kilku częściach trwało łącznie 13 godzin. Spektakl olśniewał scenografią, kostiumami i efektami specjalnymi, takimi jak powóz Księżyca, zaprzężony w sowę, który sprawiał wrażenie unoszącego się na niebie. Przybycie Króla Słońce w złotym, błyszczącym kostiumie i koronie ze strusich piór było kulminacyjnym momentem.

Mistrzowie w otoczeniu króla

Choreografem był Pierre Beauchamps, który później przez ponad 20 lat udzielał królowi lekcji tańca. Zasłynął nie tylko jako autor układów tanecznych do wielu baletów, lecz także twórca pięciu podstawowych pozycji baletowych. Do dziś uczy się ich każde dziecko na pierwszych lekcjach baletu i stanowią podstawę klasycznej techniki baletowej. Z kolei kompozytorem muzyki do spektaklu był Jean-Baptiste Lully, który później stał się nadwornym kompozytorem Króla-Słońce. Przez 30 lat komponował muzykę do przedstawień baletowych teatralnych i operowych, współpracował przy tworzeniu spektakli między innymi z Molierem. Napisał też ponad 90 menuetów. Taniec ten narodził się właśnie na dworze Króla Słońce i przez kolejne półtora wieku był najważniejszym z tańców i popularną formą muzyczną. Rolę króla tańców odebrał mu dopiero walc w XIX wieku.

Wraz ze zmianami w wyglądzie fizycznym króla oraz umacnianiem jego pozycji politycznej zmieniały się role, w których występował. Chętnie wcielał się w greckiego boga Apollona. Ten związany ze sztuką, muzyką i pięknem bóg pojawia się również na wielu malowidłach i rzeźbach w pałacu i ogrodach wersalskich. Później, jako władca absolutny, Ludwik XIV odgrywał również rolę najpotężniejszego z bogów, Jowisza.

O tym, jak Król-Słońce kreował swój wizerunek, zatrudniając sztab specjalistów z różnych dziedzin – zarówno inżynierów i naukowców jak i ogrodników czy artystów – więcej w serii „Wersal. Pałac Króla Słońce” w grudniu na kanale Polsat Viasat History od poniedziałku 28 grudnia o 20:40.

 

Autorka tekstu: Maria Więckowska

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Wersal: pałac Króla Słońce

Znany na całym świecie pałac królewski w Wersalu i jego ogrody przyciągają co roku ponad 7,5 miliona zwiedzających — ale czy znamy już wszystkie tajemnice, jakie kryje w sobie to wyjątkowe miejsce? Wersal, wówczas największy plac budowy w Europie, był prawdziwym katalizatorem badań naukowych w XVII-wiecznej Francji. Pomimo mobilizacji całego kraju, znakomitej pracy setek rzemieślników i budowniczych, śmierci tysięcy ludzi i zaangażowania wszystkich ówczesnych naukowców, jedna kwestia pozostała nierozwiązana: poszukiwanie wody. Ta niezwykła seria dokumentalna obraca się wokół wielkiego naukowego śledztwa podjętego w czasie rekonstrukcji pałacu wersalskiego, nowych odkryć, wynalazków, eksperymentów, archiwalnych planów i badań naukowców. Zagłębimy się w historię i zobaczymy, jak kolosalnym zadaniem jest budowa królewskiego pałacu!

Powiązane programy