Blog

„Wiedeń: imperium, dynastia, marzenie”: żołnierz imperium Habsburgów

W dziejach imperium Habsburgów jest wiele barwnych postaci, a w historii Wiednia oprócz władców szczególnie zapisał się genialny dowódca, książę Eugeniusz Sabaudzki.

Urodził się we Francji, wzrastał na dworze Ludwika XIV. Z powodu wątłej postury przeznaczony był do stanu duchownego. Jednak marzył o karierze żołnierza. Początkowo chciał służyć naturalnie w armii Króla Słońce. Odrzucono jednak jego kandydaturę, ze względu na matkę, która popadła w niełaskę i musiała opuścić Francję po tzw. aferze trucicielskiej. Podejrzewano ją o otrucie własnego męża i innych osób.

W służbie trzech cesarzy

Młody książę wyruszył więc do obleganego właśnie przez Turków Wiednia. Brał udział w walkach obronnych, zakończonych zwycięsko dzięki słynnej odsieczy husarii polskiego króla Jana Sobieskiego. W czasie walk zauważono talent wojskowy niespełna dwudziestodwuletniego Eugeniusza i rozpoczęła się jego błyskawiczna kariera w służbie Habsburgów. Walczył prawie 50 lat w służbie trzech kolejnych cesarzy: Leopolda I, Józefa I i Karola VI. Sławę przyniosło mu zwycięstwo nad Turkami w bitwie pod Zentą. Był to kamień milowy w konflikcie z imperium osmańskim, porównywalny z wiktorią wiedeńską. W kolejnym akcie tego konfliktu 20 lat później udało mu się odebrać Turcji Belgrad. Dzięki jego sukcesom militarnym imperium Habsburgów zdobyło wtedy Bośnię i część Serbii.

Brał również udział w wojnie o sukcesję hiszpańską. Odnosząc kilka zwycięstw nad Francuzami, wetował sobie dawne upokorzenie.

Mecenas kultury

Rudolf nie przepadał za Wiedniem i przeniósł dwór do Pragi. Naturalnie zabrał również Arcimbolda, który przyczynił się do rozkwitu tego miasta jako ośrodka sztuki. Pod koniec życia malarz wrócił do Mediolanu, ale nadal pobierał pensję od Rudolfa i malował dla niego. Najsłynniejszy obraz Arcimbolda przedstawia Rudolfa jako Wertumnusa, rzymskiego boga przemian i dojrzewania plonów. Bardzo odważne i niekonwencjonalne było przedstawienie cesarza w ten sposób. To barwna i zabawna kompozycja, w której nos jest gruszką, usta czereśniami, broda kolczastym kasztanem, a całość tworzą dziesiątki darów natury. Cesarz był wielce rad z tego portretu. Obraz oddaje przepych i niezwykła atmosferę jego dworu.

Miejsca i obiekty w Wiedniu związane z wieloletnim obrońcą imperium Habsburgów zobaczycie w drugim odcinku serii „Wiedeń: imperium, dynastia, marzenie” 22 listopada o 21:00 na kanale Polsat Viasat History.

 

Autorka tekstu: Maria Więckowska

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Wiedeń: imperium, dynastia, marzenie

Dokumentalny serial o mieście przekształconym i na nowo zdefiniowanym przez historię. Rzymskie początki Wiednia i jego strategiczne położenie geograficzne sprawiły, że wielokrotnie był on świadkiem wojen, intryg, oszustw i niekończących się walk o władzę. Wiedeń stał się miastem złożonym z dwóch odrębnych części; siedzibą rzymskich cesarzy i celem osmańskiej agresji, ale także miejscem, gdzie rozwijała się gotycka architektura i barokowa muzyka. Wiedeń to stolica, na której silne piętno odcisnęły zarówno konflikty, jak wysoka kultura. Simon Sebag Montefiore oprowadza nas po brukowanych uliczkach miasta, aby ukazać nam jego bogatą historię; podąża śladami Napoleona i Hitlera, Beethovena i Mozarta — i innych słynnych postaci, które ukształtowały współczesny Wiedeń.

Powiązane programy