Blog

Cykl: Wojenne opowieści – żydowski ruch oporu

Największym ludobójstwem II wojny światowej była dokonana przez III Rzeszę zagłada Żydów. Według badaczy historii, Holocaust pochłonął około 6 milionów istnień, z czego aż jedną trzecią stanowiły dzieci. Nie oznacza to jednak, że ludność żydowska nie próbowała przeciwstawiać się brutalnym aktom przemocy. Podobnie jak wiele innych prześladowanych przez reżim Adolfa Hitlera narodów, wyznawcy judaizmu podejmowali działania noszące znamiona ruchu oporu.

Walka o lepsze życie w gettach

Na rozkaz Führera Żydzi zostali zamknięci w specjalnie wydzielonych dzielnicach, które w rzeczywistości miały na celu odseparowanie wyznawców judaizmu od reszty społeczeństwa, a wszystko to w bardzo złych, zagrażających życiu warunkach. Choć Hitler dążył do tego, by ludzie w gettach głodowali, marzli i nie mieli dostępu do leków, Żydzi starali się walczyć o polepszenie warunków swego bytowania.

W tajemnicy odbywało się zdobywanie żywności, medykamentów, ciepłej odzieży a nawet nauczanie. Apogeum przeciwstawienia się nazistom było powstanie w getcie warszawskim w 1943. Żydzi nie mieli szans na zwycięstwo, jednak wybrali śmierć z bronią w ręku zamiast poddania się i wywózki do obozów koncentracyjnych.

Bunt walką o życie

Obozy koncentracyjne i zagłady, mimo straszliwych warunków, jakie stworzyli w nich naziści, były jednymi z miejsc, w których opór ludności żydowskiej także był widoczny. W koszmarze obozowej codzienności jedyną nadzieją uwięzionych były próby poprawy własnego losu i walka o przetrwanie.

W akcie rozpaczy więźniowie potrafili rzucać się na niemieckich strażników, wzniecać bunty czy próbować ucieczek. Do aktów sprzeciwu doszło między innymi w Auschwitz, Treblince i Sobiborze. Niestety, mimo tych heroicznych aktów odwagi, według historyków w samym tylko Auschwitz zabito ponad milion więźniów (w większości Żydów).

Chcesz poznać kluczowe dla historii momenty I i II wojny światowej? Polecamy cykl „Wojenne opowieści” (od 6 kwietnia w każdą sobotę o 21:00 na Polsat Viasat History). O początkach nagonki na naród żydowski inicjowanej przez Hitlera przeczytacie w naszym artykule „Projekt nazizm”.

 

Autorka tekstu: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

00
Nazistowskie pola śmierci

Nazistowskie pola śmierci

Odcinek extra

Żadnych programów

Nieznany rozdział historii Anny Frank

Nieznany rozdział historii Anny Frank

Odcinek extra

Żadnych programów

Ruch oporu: Żydzi przeciwko nazistom

Ruch oporu: Żydzi przeciwko nazistom

Odcinek extra

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Cykl: Wojenne opowieści

Zapraszamy na wyprawę przez kluczowe momenty pierwszej i drugiej wojny światowej, ukazane w „Wojennych opowieściach”. Poznamy historię masakry, której dopuścili się członkowie SS wiosną 1945 r.; ta zbrodnia wojenna przez lata pozostała bezkarna, w opóźnionych procesach zapadły bardzo łagodne wyroki, a skutki tamtych wydarzeń wiele rodzin odczuwa do dziś. Z kolei film „Ruch oporu: Żydzi przeciwko nazistom” pokazuje, że z hitlerowskim reżimem walczyła znacznie większa liczba Żydów, niż myśleliśmy. Dokument rzuca światło na skalę żydowskiego ruchu oporu w gettach, obozach i wielu innych miejscach. Kolejny film dokumentalny, „Nieznany rozdział historii Anny Frank”, opowiada o nowo odkrytych, niezwykle poruszających listach pisanych przez ojca Anne, Ottona Franka, który do końca walczył o uratowanie swojej rodziny.

Powiązane programy