Blog

Czas na teorie spiskowe: podróże pełne sekretów

Dawne, luksusowe środki transportu nie bez powodu są źródłem fascynacji. Zwłaszcza, jeśli powiązane są z nimi liczne tajemnice, a współcześnie nie mamy już możliwości, by wybrać się nimi w podróż. Nie inaczej jest w przypadku Titanica, który zatonął podczas dziewiczego rejsu oraz kolei Orient Express przeznaczonej niegdyś dla najbogatszych.

Przeczucia odnośnie Titanica

Choć od tragicznej katastrofy Titanica minęło niemal 110 lat, historia statku i jego pasażerów wciąż fascynuje wiele osób. Luksusowy transatlantyk wyruszył w swój pierwszy i ostatni rejs w kwietniu 1912 roku. W 1997 roku reżyser James Cameron przypomniał dramatyczne losy Titanica w filmie, który przyciągnął do kin wielbicieli tajemnic i historii o miłości.

Obecnie we wraku Titanica wciąż znajduje się wiele przedmiotów należących do pasażerów, ale od 35 lat nie natrafiono na ich kości. Według zwolenników teorii spiskowych było sporo znaków, które zapowiadały katastrofę. Podobno wiele osób przed podróżą odczuwało silny niepokój – tym tłumaczono nawet niektóre zwroty biletów.

Nie jest sekretem, że niektóre osoby miały związane z tragicznym zdarzeniem przypadki proroczych snów, a lata wcześniej (w 1898 roku) powstała książka Morgana Robertsona opisująca niemal jeden do jednego bardzo podobne zderzenie statku z górą lodową. Pojawił się też bardziej materialny znak – wychodząc z portu Titanic prawie zderzył się z innym statkiem, co także odebrano za zły omen.

Luksusowy Orient Express

Innym wyjątkowym środkiem transportu był bez wątpienia Orient Express. Tajemniczy pociąg posłużył nawet za miejsce akcji jednej z powieści Agathy Christie, „Morderstwo w Orient Expressie”! Początkowo trasa luksusowego pociągu wiodła z Paryża do Stambułu (ówczesny Konstantynopol).

Taka podróż (nawet przy 80 kilometrach na godzinę, bo do takiej prędkości rozpędzała się lokomotywa) oznaczała 67 godzin w drodze. Na szczęście wielbicielom wojaży udostępniano przeróżne wygody i piękne wnętrza, o które zadbali projektujący pociąg inżynierowie. Podróżni mieli do dyspozycji między innymi kameralne wagony sypialne, wagon restauracyjny słynący ze znakomitej kuchni, palarnię i łazienki. W takich warunkach można było podróżować przez wiele dni!

Oczywiście Orient Expressem jeździły najbogatsze osoby, w tym szpiedzy (wiadomo, że jechała nim między innymi Mata Hari) i koronowane głowy (np. król Karol z Rumunii czy sułtan Abdülhamid II). W 1940 roku Adolf Hitler wybrał wagon 2419 na miejsce podpisania aktu kapitulacji Francji.

Jeśli szukacie głosu ekspertów na temat Titanica, Orient Expressu, czy zaginionej armii wikingów, polecamy styczniowy „Czas na teorie spiskowe” (od poniedziałku do piątku o 21:00 na Polsat Viasat History). W cyklu zobaczycie między innymi odcinek dotyczący Trójkąta Bermudzkiego. Jego historię opisaliśmy w artykule „Mity: tajemnice ludzkości, których nie uznają naukowcy

 

Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Czas na teorie spiskowe

Czy to, w co uczono nas wierzyć, jest prawdą, czy wszystko opiera się na rzetelnych badaniach naukowych — czy może w grę wchodzą także cuda natury i zjawiska, których nie jesteśmy w stanie zrozumieć? Czy zbiegi okoliczności są tylko zbiegami okoliczności, czy też częścią o wiele większej sieci spisków? W tym sezonie pomoże nam odpowiedzieć na te pytania między innymi premiera „Tajemnic Trójkąta Bermudzkiego”. A potem skupimy się na innych tematach, zagłębiając się w historie największych spisków ostatniego stulecia.

Tajemnice Trójkąta Bermudzkiego: Autorzy programu zapraszają nas na spotkania ze znakomitymi ekspertami z obu stron Atlantyku, którzy próbują w naukowy sposób wyjaśnić najbardziej tajemnicze historie związane z Trójkątem Bermudzkim.

Cała prawda o Orient Expressie: Orient Express to pociąg-legenda, obietnica wielkiej przygody i zaproszenie do podróży w prawdziwym luksusie. To najsłynniejszy pociąg świata — ale jak legenda przekłada się na rzeczywistość?

Titanic: opowieści z głębin: Co kryje się 3500 metrów pod powierzchnią Oceanu Atlantyckiego? Wyjątkowa kolekcja przedmiotów wydobytych z wraku Titanica to okazja do poznania nowych opowieści o miłości, oszustwach i przeznaczeniu.

Zaginiona armia wikingów: Czterdzieści lat temu w pewnej angielskiej wiosce odkryto zbiorową mogiłę. Nie wiadomo, kto był w niej pochowany, ale bioarcheolog Cat Jarman sądzi, że kości należały do członków Wielkiej Armii Pogan.

Tajemnica konia trojańskiego: Czy historia konia trojańskiego to tylko mit? Nowe odkrycia pokazują, że jedna z najsłynniejszych opowieści może zostać napisana na nowo… Co przeczytamy w przyszłości w podręcznikach historii?

Mordercza historia: Przestępczość dotyka wszystkich aspektów życia społecznego — od szczytów władzy po grzechy ulicy; każdy odcinek tej serii stanowi unikalne spojrzenie na zjawiska związane ze zbrodnią.

Powiązane programy