Blog

W poszukiwaniu zaginionego złota: cenne artefakty o nieznanym miejscu pobytu

Interesujące programy to często te, które dotyczą zaginionych skarbów. Nie inaczej jest w przypadku zagubionego złota – cennego i pełnego tajemnic. Dziś przedstawiamy historię jednych z najcenniejszych zaginionych artefaktów wykonanych właśnie z tego cennego kruszcu.

Poszukiwacze ryzykują naprawdę wiele

Poszukiwanie skarbów jest bez wątpienia jednym z najbardziej emocjonujących zajęć, zwłaszcza, gdy na końcu takiej przygody czekają artefakty o naprawdę wysokiej wartości. Bywa, że odnalezienie cennego złota (bez najmniejszej gwarancji, że się uda) trwa całymi tygodniami. Tak jest właśnie w przypadku serii „Klątwa umarlaka: w poszukiwaniu zaginionego złota”. Bohaterowie programu, którymi jest czworo poszukiwaczy, ryzykują naprawdę wiele. Zmagania z groźną pogodą na terenie Ameryki Północnej, w tym walka z żywiołami i zbliżająca się zima, nie ułatwiają sprawy. Jednak czekająca u końca podróży kopalnia złota, może wynagrodzić największe trudy.

Złoty pociąg

Poszukiwania wykonanych ze złota skarbów mają także swój polski wątek. Kto z nas nie słyszał o słynnym złotym pociągu – jego poszukiwacze co jakiś czas ogłaszają, że są już blisko znaleziska. Wyobraźnię wielbicieli zaginionych bogactw co kilka lat rozpalają informacje, że oto jesteśmy coraz bliżej odnalezienia tzw. złotego pociągu. Jego legenda mówi, że przedstawiciele III Rzeszy w obawie przed najazdem sowietów spakowali aż 12 wagonów z najcenniejszymi przedmiotami, w tym właśnie złotem. Mimo dotychczasowych niepowodzeń łowcy złota i skarbów, do dziś się nie poddają.

Bliżej naszych czasów

Nie zawsze bywa tak, że drogocenne złote przedmioty giną lub są zniszczone w mrokach historii. Latem 2023 roku Muzeum Brytyjskie poinformowało, że jeden z ich pracowników kradł wykonaną ze złota biżuterię, dobierając do swojej „zdobyczy” klejnoty. Były to głównie drobne artefakty, które służyły do celów badawczych, a nie ekspozycji. Podjęte od razu policyjne procedury miały na celu odzyskanie skarbów.

Na 2. sezon serialu dokumentalnego „Klątwa umarlaka: w poszukiwaniu zaginionego złota” Polsat Viasat History zaprasza w każdy czwartek od 18 stycznia o godzinie 21:00. Jeśli ciekawią Was różnego rodzaju cenne skarby, polecamy Waszej uwadze artykuł Tajemnice celtyckiego grobowca: skarby i artefakty znalezione na farmie.

Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Klątwa umarlaka: w poszukiwaniu zaginionego złota sezon 2

Były zawodnik MMA i poszukiwacz Kru Williams, młoda badaczka Taylor Starr – rdzenna Amerykanka – oraz jej ojciec i mistrz rzeźbiarski Don Froese łączą siły z doświadczonym poszukiwaczem i alpinistą, Adamem Palmerem, by ostatecznie rozwiązać zagadkę zaginionej kopalni złota należącej do Slumacha. Ukryta gdzieś na surowych terenach Wybrzeża Północno-Zachodniego kopalnia do dziś rozpala wyobraźnię: wielu ludzi straciło życie w czasie poszukiwań, nikt jednak nie potrafi jej odnaleźć. Tym razem próbują tego dokonać poszukiwacze, którzy mają rodzinne powiązania z dawnym właścicielem kopalni. Ich przeciwnikami będą trudne warunki pogodowe, wyjątkowo niesprzyjający teren i… stuletnia klątwa. Od zaginionych zapisków i map skarbów do tajnych listów i ustnie przekazywanych opowieści: nasi bohaterowie będą podążać za tajemniczymi wskazówkami, aby odkryć prawdę, znaleźć złoto, a może także na nowo napisać całą historię…

Powiązane programy