Blog

„Królowie na wojnie” – nazistowskie powiązania brytyjskiej rodziny królewskiej

Królowa Elżbieta II oraz jej najbliżsi, w tym książę Harry, o którym jest ostatnio bardzo głośno, od zawsze budzą wielkie emocje. Niestety, nie zawsze pozytywne. Losy brytyjskie monarchii w czasach II wojny światowej pokazały, że nawet najbardziej możne rody nie uchroniły się przed wpływem nazizmu.

Skandal z nagraniem

W 2015 roku świat obiegło szokujące nagranie z 1933 roku. Widzimy na nim małą dziewczynkę, przyszłą królową Elżbietę II w otoczeniu bliskich, która wykonuje gest nazistowskiego pozdrowienia. Oprócz królowej matki i siostry towarzyszy jej także wuj, Edward VIII. Niezależnie od tego, czy opublikowanie video było zwykłą manipulacją, czy właśnie tak wyglądała codzienność na dworze, pewne jest jedno. Wiele osób nie miało wówczas pojęcia, jak strasznie będą konsekwencje nazizmu, a już całą pewnością nie wiedziały tego małe dzieci.

Czarna owca w rodzinie

Spostrzeżenia wielu historyków i publicystów są takie, że zaledwie kilkuletnia przedstawicielka jednej z najsłynniejszych rodzin królewskich Europy nie mogła mieć takich powiązań. Brytyjska rodzina królewska nie jest jednak w tym temacie bez skazy. Na drzewie genealogicznym brytyjskiej rodziny królewskiej znaleźć można osoby, które w zwykłej rodzinie nazwano by czarnymi owcami. Tak jest między innymi w przypadku Edwarda VIII.

Abdykacja króla Edwarda VIII w 1936 roku była szokiem dla Adolfa Hitlera. Mówiło się, że Führer widział wujka Elżbiety II jako osobę, która miałaby wesprzeć go w realizacji wojennej strategii. Jeszcze jako książę Walii, Edward utrzymywał dobre relacje z niemieckim ambasadorem von Hoeschem. Jak się okazało, ambasador zasilał szeregi niemieckich szpiegów i nie krył tego, co opowiadał mu wysoko postawiony znajomy. W 1937 roku, Edward VIII, już jako były król Brytyjczyków, spotkał się z Hitlerem, a rozmowa odbyła się ponoć w serdeczniej atmosferze. Podobno niegdysiejszy monarcha także wtedy wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia.

Książę usuwa się w cień

Od 1940 Edward, wówczas już jako książę Windsoru, stał się w rodzinie persona non grata. Wieści jakoby zdradzone przez niego informacje odnośnie działań aliantów w Belgii miały zmienić bieg II wojny światowej wstrząsnęły brytyjską monarchią. Oficjalnie zniknął ze świecznika, z powodu wielkiej miłości. Edward i pani Simpson wybrali związek kosztem panowania wujka przyszłej królowej Elżbiety II. W rzeczywistości amerykańska żona Edwarda VIII zrobiła wszystkim przysługę. Skandalem obyczajowym pomogła mu odciągnąć uwagę od tego politycznego.

Co obejrzeć w sierpniu 2021 roku? Jeśli interesują Cię losy europejskich rodzin królewskich w czasie II wojny światowej warto włączyć dwuodcinkowy serial dokumentalny „Królowie na wojnie” (w soboty o 21:00 na Polsat Viasat History). Więcej o powiązaniach brytyjskiej rodziny królewskiej przeczytasz tutaj.

Autorka tekstu: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Królowie na wojnie

Ten dwuczęściowy dokument analizuje strategie stosowane przez europejskie rodziny królewskie podczas II wojny światowej, w obliczu wzrostu znaczenia partii nacjonalistycznych. Połączone więzami krwi rodziny władców były świadkami dojścia do władzy faszyzmu i nazizmu i znalazły się — z własnej woli lub nie — w centrum politycznych intryg Hitlera. Po długim okresie zwlekania i oczekiwania na rozwój wypadków, w chwili wybuchu wojny każda z rodzin królewskich musiała podjąć kluczową dla swojego kraju decyzję o oporze lub kolaboracji.

Powiązane programy