Blog

Niedziele Tajemnic: jak blisko nam do neandertalczyka?

Może się wydawać, że ewolucja człowieka zaszła już tak dawno, iż między nami a pradawnymi ludźmi nie ma już zbyt wiele połączeń. Jak się jednak okazuje, zdaniem naukowców z neandertalczykami łączy nas znacznie więcej, niż początkowo przypuszczano.

Ślady w DNA

Analiza śladów DNA znalezionych przy kościach pradawnych ludzi pozwoliła zbadać, jak wiele łączy nas prehistorycznymi mieszkańcami naszej planety. Naukowcy dowiedli, że współcześni ludzie mają w sobie około 2% DNA neandertalczyków. Co jeszcze nas łączyło?

Zaawansowane umiejętności

Ekspertom (na podstawie prehistorycznych śmietników!) udało się też dowieść, że neandertalczycy byli między innymi doskonałymi rybakami. Nawet połowę ich diety mogło stanowić to, co udało im się złowić. Jak się okazuje, prehistoryczni ludzie byli nie tylko dobrymi myśliwymi, zbieraczami i twórcami narzędzi. Ich życie nie kręciło się wyłącznie wokół zdobywania jedzenia i szukania schronienia.

Życie duchowe i rodzinne

Przypadki znane archeologii wskazują, że pradawni ludzie dbali o swoich bliskich, w tym osoby starsze. Mogli to robić między innymi dlatego, że ich cywilizacji były już znane metody lecznicze (oparte między innymi na ziołolecznictwie). Dodatkowo bioarcheolodzy wskazują, że pradawni ludzie mogli mieć znacznie bogatsze życie duchowe, niż nam się wydawało. Według ekspertów mogli wierzyć w życie pozagrobowe, o czym świadczy to, jak chowali swoich zmarłych (zostawiali im między innymi jedzenie).

Kultura neandertalska

Z perspektywy czasu okazuje się, że możemy mówić właściwie o całej cywilizacji neandertalskiej. Oprócz wymienionych wcześniej elementów, składały się na nią także: zdolność do porozumiewania się, tworzenia dzieł sztuki (słynnych malowideł naskalnych), czy szycia prostych ubrań.
Niestety, bioarcheolodzy wciąż nie odpowiedzieli na pytanie, co tak naprawdę sprawiło, że człowiek neandertalski zniknął z powierzchni ziemi. Najnowsze doniesienia ekspertów dowodzą, że wbrew wcześniejszym przypuszczeniom nie stało się to wraz z pojawieniem się homo sapiens, a te dwa gatunki przez jakiś czas koegzystowały.

Zastanawiasz się, co oglądać w marcu? Wielbicielom sekretów historii polecamy cykl „Niedziele Tajemnic” (od 6 marca w każdą niedzielę o 21:00 tylko na Polsat Viasat History).

 

Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Niedziele Tajemnic

Zarezerwujmy niedzielne wieczory na wyprawy badawcze z kanałem Viasat Historia! Zapraszamy na nowy, fascynujący film dokumentalny „Cała prawda o Neandertalczykach”, w którym przyjrzymy się światu naszych pradawnych krewnych. Jak naprawdę wyglądali i czym się zajmowali na co dzień? Wszystkiego tego dowiemy się w podczas naszych „Niedziel tajemnic”.

Powiązane programy