Blog

„Opuszczone miejsca” – Zapraszamy do „Miasta Widma”

Opuszczony nie znaczy zapomniany. Na świecie jest wiele miejsc, w których nikt już nie mieszka, ale są tak tajemnicze, że przyciągają uwagę turystów i fanów ciekawostek historycznych. Wysoko na liście tajemniczych miejsc na ziemi znajduje się bez wątpienia Prypeć – „Miasto Widmo”. 

Ewakuacja 50 000 osób

Prypeć do miasto, w którym od lat 70. minionego wieku mieszkali pracownicy czarnobylskiej elektrowni. Gdy w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku doszło w niej do słynnej katastrofy, zarządzono ewakuację miejscowości. Nie znaczy to jednak wcale, że Czarnobyl został zapomniany. Wygląda jak z apokaliptycznego filmu, przez co fascynuje wielu ludzi na całym świecie i stał się ważnym historycznym miejscem.

Niszczejące obiekty

Gdyby ktoś chciałby kręcić film o rzeczywistości po klęsce żywiołowej, mógłby to śmiało zrobić w opuszczonej Prypeci. Dziś można się tam wybrać do zniszczonego kina, na pusty basen i bardzo posępnie wyglądającej kawiarni. Niestety miejsca te są zagrożone nie tylko przez czas, ale też przez przyjezdnych i zbieraczy złomu.

Choć Prypeć założono zaledwie pół wieku temu, dziś to miejsce śmiało można uznać za zabytek historyczny. Jest to obiekt równie ciekawy, co bazy militarne z czasów wojny. Dla wielu wybierających się tam osób, jest to równie wielka atrakcja co Stonehenge, piramidy, czy Wielki Mur Chiński. Fascynacja czasami ZSRR sprawiła, że miasto to nie zostało zapomniane.

Nie tylko Prypeć

Na świecie istnieją także inne miejscowości, które opustoszały z powodu wojen, klęsk żywiołowych lub emigracji ludności w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Takie jest na przykład Oatman w stanie Arizona, w którym kiedyś mieszkali poszukiwacze złota. Angielskie Imber ewakuowano, bo powstał tam poligon wojskowy. Jakie jest najbardziej tajemnicze miejsce na świecie? Ciężko zdecydować, ale Prypeć na pewno kryje w sobie wiele sekretów!

Zastanawiasz się, co obejrzeć w sierpniu? Włącz serial dokumentalny „Opuszczone miejsca” (w soboty o 21:00 na Polsat Viasat History. Jeśli fascynują Cię wyjątkowe miejsca, polecamy nasz artykuł „Sekrety dawnych budowniczych” – te obiekty wciąż skrywają wiele tajemnic.

 

Autorka: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Opuszczone miejsca

Historyczne miejsca: zapomniane, zaniedbane, jednocześnie zagrożone — i groźne. Zbudowane ze stali, z betonu, wykute w zboczach gór. Dawne budowle, będące świadectwem ważnych epok i wydarzeń, kryją w sobie także wiele osobistych opowieści, w które wprowadzą nas naoczni świadkowie: to historie klęsk żywiołowych, wojen i globalnych kataklizmów, które wpłynęły zarówno na te budowle, jak na życie ludzi wokół nich. Odwiedzimy dwanaście takich opuszczonych miejsc — baz wojskowych, prestiżowych budynków, turystycznych rajów i wielkich szpitali; poznamy ludzi, którzy w nich mieszkali i pracowali, a którzy dziś pomogą nam na nowo je odkrywać. To emocjonalna, osobista podróż przez indywidualne losy, które stały się częścią wielkiej historii.

Powiązane programy