Blog

Wikingowie: prawdziwa historia, sezon 1 Mity z historii wikingów, które wciąż wielu uważa za fakty

Wikingowie, wraz ze swoim imponującym wyglądem i fascynującymi dziejami, do dziś stanowią ważny element historii, ale także popkultury. Na interesujące filmy i seriale pokazujące ich losy można natrafić bardzo często. Ile w nich prawdy historycznej, a ile romantyzacji i fikcji?

Rogate nakrycia głowy

Jednym z bodaj najczęściej powtarzanych mitów na temat wikingów jest ten, według którego mieli oni nosić hełmy ozdobione groźnie wyglądającymi rogami. Według archeologów prawda historyczna jest całkiem inna. Rogi na nakryciach głów pochodzą jeszcze z czasów prehistorycznych, a dokładnie z epoki brązu. Artefakty zostały zbadanie przez eskpertów przy pomocy nowych metod i dopiero w 2019 roku okazało się, że są znacznie starsze niż sama kultura wikingów. To przekonanie, tak zakorzenione w popularnej kulturze, ciężko jednak zmienić. Cóż bowiem bardziej pasuje do postaci silnego wikinga, niż właśnie hełm ozdobiony rogami?

Wysocy herosi

Choć zwykle w filmach wikingowie prezentowani są jako niezwykle wysocy mężczyźni, prawda historyczna o nich wygląda niestety nieco inaczej. Mieszkańcy okradanych i palonych przez nich wiosek, mogli oczekiwać raczej na przybyszy średniego wzrostu. Wikingowie mierzyli sobie bowiem niewiele ponad 170 cm. wzrostu, co nie przekraczało danych w tej materii dotyczących mężczyzn z Anglii, czy Francji. Błędne przekonania znów udało się sprostować dzięki działaniom współczesnych badaczy, a także badaniom DNA.

Bezzębne brudasy

Na szczęście według historyków, najpewniej wikingowie dbali nie tylko o higienę, ale też o swoje stroje. Łatwo sobie wyobrazić, że gdy przypływali łupić wioski, szczerzyli swe niekompletne zęby, ale i temu archeologowie zadali kłam. Okazuje się, że wielu wikingów miało dość zdrowe uzębienie, nie miało nawet szczególnie postępującej próchnicy. Skąd to wiadomo? Wszystko dzięki cmentarnym wykopaliskom z 1939 roku. Co ciekawe, część wikingów zdobiła swoje uzębienie specjalnymi żłobieniami, które raczej nie miały innych funkcji, niż estetyczne.

Jeśli zastanawiasz się, co oglądać w marcu, podpowiadamy! Na Polsat Viasat History będzie to miesiąc upływający pod znakiem dziejów wikingów. Na mini-serial dokumentalny „Wikingowie: prawdziwa historia” zapraszamy 3 marca od 21:00. Więcej na temat programu przeczytacie tutaj.


Autor tekstu: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Wikingowie: prawdziwa historia sezon 1

Ten dwuczęściowy dokument podważa wiele z tego, co dotąd wiedzieliśmy o nordyckiej „rasie wojowników”. Rozwój nowoczesnych technologii i specjalistycznego sprzętu zapoczątkował nową erę w badaniach historycznych. Zespół ekspertów i historyków dokonuje w Norwegii nowych, zdumiewających odkryć. Autorzy filmu dostali pełny dostęp do ich badań — kamery śledzą każdy etap prac, zabierając nas w niezwykłą, naukową podróż, podczas której zobaczymy historyczne znaleziska i artefakty znalezione w całej Europie Zachodniej i poznamy ich historię i pochodzenie.

Powiązane programy