Blog

Cykl „Wojna: ściśle tajne” – Niemki, które walczyły z Hitlerem

Sophie Scholl to jedna z najbardziej znanych przedstawicielek niemieckiego ruchu oporu. Ta młodziutka dziewczyna (należąca do studenckiej grupy Biała Róża) zajmowała się między innymi kolportażem ulotek antynazistowskich.

Niemki stanowiły około 10% ruchu oporu w Trzeciej Rzeszy. Przez wiele lat wątek kobiet, które sprzeciwiały się Adolfowi Hitlerowi, był traktowany marginalnie. Tymczasem według szacunków, tylko w samym Berlinie mogły one uratować nawet 5000 Żydów. Historia kobiet należących do niemieckiego ruchu oporu odegrała w czasie II wojny światowej niebagatelną rolę.

Waleczna studentka

Studentka Sophie Scholl była jedną z najbardziej zaciekłych przeciwniczek Hitlera. Uważała, że skoro mężczyźni nie mają dość odwagi, by zabić Adolfa Hitlera, ona sama mogłaby to zrobić. Młodziutka opozycjonistka stała się ikoną sprzeciwu wobec reżimu Trzeciej Rzeszy. W produkcję ulotek antynazistowskich zaangażowała się w styczniu 1943 roku. Gestapo od początku podejrzewało, że za ich kolportażem stoją studenci.

Już 18 lutego tego samego roku Sophie Scholl i jej brat Hans zostali przyłapani na swojej opozycyjnej działalności. Stało się to w chwili, gdy rodzeństwo rozkładało ulotki na uniwersytecie w Monachium. Po błyskawicznym procesie Niemka została skazana na śmierć przez zgilotynowanie. Bez większych trudności udowodniono jej przynależność do Białej Róży. Jej kat twierdził później, że nigdy nie widział kogoś idącego na śmierć z taką odwagą.

Nie tylko Sophie

Co ciekawe, zanim Scholl stała się symbolem walki ze zbrodniczym reżimem, wraz ze swoimi braćmi wierzyła w głoszone przez Hitlera idee. Jak wiele innych młodych Niemek zapisała się do organizacji młodzieżowych takich jak Bund Deutscher Maedel (żeńska sekcja Hitlerjugend). Szybko jednak przekonała się, że za populistycznymi hasłami stoi upadek wszelkich humanistycznych zasad.

Sophie Scholl nie była oczywiście jedyną Niemką walczącą z nazistowskim reżimem. Z pewnością została zapamiętana ze względu na swoje bezkompromisowe podejście, młody wiek i tragiczną historię. Warto wspomnieć także o innych bojowniczkach ruchu oporu: Erice von Brockdorff, Ruth Andreas-Friedrich, czy Hilde Coppi.

Tym, którzy zastanawiają się co obejrzeć w czerwcu polecamy cykl Wojna: ściśle tajne ukazujący realia życia w nazistowskich Niemczech (na Polsat Viasat History w dni powszednie o 23:05). Więcej o życiu Niemców w czasie II wojny światowej przeczytasz tutaj.

 

Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Wojna: ściśle tajne

Zapraszamy na wybór programów, które ukazują realia życia w nazistowskich Niemczech. Ci, którzy sprzeciwiali się zasadom, często znikali bez śladu. Inni mieli się doskonale i bogacili się pod rządami partii, którą uważali za postępową. Oto osobisty portret kraju, który był rządzony, kontrolowany i programowany przez grupę złych ludzi dążących do dominacji nad światem.

Powiązane programy