Blog

Zaginione miasta Biblii: Niniwa, Babilon i Uruk

Zaginione miasta fascynują nie tylko pasjonatów historii i archeologów. Kryją wiele sekretów, a czasami nie ma nawet pewności, czy naprawdę istniały, czy stanowią jedynie legendę. Nie inaczej jest w przypadku pełnych tajemnic miast pojawiających się w Biblii.

Starożytna Niniwa

Dziś Niniwa to wykopalisko archeologiczne na teranie Iraku. W czasach biblijnych było to jedno z największych miast Mezopotamii („na trzy dni drogi”). Według Starego Testamentu było to miasto grzechu, do którego Bóg wysłał Jonasza – nakazał mu prosić ludzi, by się opamiętali. W obawie przed boską karą, mieszkańcy miejscowości przestali czynić źle. Zdaniem niektórych z ekspertów to właśnie tam znajdował się jeden z siedmiu cudów świata – wiszące ogrody. Koniec miasta nastąpił w czasach najazdów w 612 roku p. n. e. (najeźdźcami byli między innymi Persowie).

Wielki Babilon

Kolejnym nieistniejącym już miastem na terenie dzisiejszego Iraku był Babilon. W Biblii symbolizował on zło i Wielką Nierządnicę. Nieopodal miała znajdować się słynna Wieża Babel. To w trakcie jej budowy ludzie mieli zacząć mówić różnymi językami. W rzeczywistości Babilon był jedną z kluczowych metropolii Mezopotamii, ale zaczął stopniowo podupadać po śmierci Aleksandra Wielkiego. Do dziś stanowi jednak ważne miejsce wykopalisk dla archeologów.

Miasto Uruk

Choć dziś ze starożytnego miasta Uruk zostały już jedynie ruiny, kiedyś było ono potęgą ekonomiczną i polityczną rejonu południowej Mezopotamii. To tam swoje zaczątki miało pismo klinowe i to Uruk miało stanowić kolebkę Sumerów. W Biblii Uruk nosiło nazwę Erech. Podobnie jak Babilon, miało być założone przez Nimroda, legendarnego myśliwego. Zostało opuszczone przez mieszkańców najprawdopodobniej dlatego, że rzeka Eufrat, nad którą zostało wybudowane, zmieniła swój bieg. 

Oczywiście nie wszystkie miasta przedstawione w Biblii popadły w ruinę. Do dzisiejszych czasów przetrwały chociażby Nazaret, Jerozolima, czy Jerycho. 

Zastanawiacie się, co oglądać w długie jesienne wieczory? Na premierę mini serialu dokumentalnego „Zaginione miasta Biblii” na Polsat Viasat History zapraszamy w niedzielę 25 września o 21:00. Jeśli ciekawią Was zaginione miasta, polecamy Waszej uwadze artykuł „Zaginiony świat Angkor Wat: największy zabytek religijny na świecie” (aut. Zuzanna Pęksa). 

Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Zaginione miasta Biblii

Starożytny Irak to sceneria wielu najważniejszych opowieści biblijnych, takich jak historie arki Noego, narodzin Abrahama czy budowy wieży Babel. Program ukazuje prace pionierów archeologii, badających zaginione miasta Iraku i odkrywających świat Starego Testamentu. Śledzimy zespoły odbudowujące cuda Niniwy i Babilonu, które w Biblii zostały opisane jako miasta grzechu i rozpusty. Dzięki zdjęciom z lotu ptaka poznamy wielkość dawnego miasta Uruk w południowym Iraku, a badacze z Girsu odkryją przed nami tajemnicze ruiny, których zbadanie może zmienić sposób, w jaki postrzegamy początki cywilizacji.

Powiązane programy