Blog

Zaginiony świat Angkor Wat: największy zabytek religijny na świecie

Odwiedzając Kambodżę nie sposób nie odwiedzić Angkor Wat, która jest największym zabytkiem religijnym na świecie. O tym, jak bardzo jest interesująca, przesądzają nie tylko jej rozmiary, ale także ciekawa historia.
Angkor to w rzeczywistości średniowieczne miasto świątynne. Na jego ślady natrafił w kambodżańskiej dżungli francuski przyrodnik Henri Mouhot. Kompleks został wzniesiony w XII wieku przez inżynierów z Imperium Khmerów. Ich państwo nazywano właśnie Angkor, co nawiązywało do słowa oznaczającego kiedyś po prostu miasto/stolicę.

Przeznaczenie i czas powstania

Miejsce stanowi prawdziwą gratkę dla archeologów i badaczy – znajduje się tam ponad 250 obiektów, wzniesionych głównie z popularnego materiału budowlanego, piaskowca. Według wierzeń sama świątynia Angkor Wat powstała w zaledwie jedną noc, dzięki zdolnościom boskiego architekta. W rzeczywistości wznoszono ją ponad 30 lat. Szacuje się, że w czasach świetności cały kompleks w skład którego wchodziło Angkor Wat zamieszkiwało aż milion ludzi. Początkowo sama Angkor Wat była świątynią hinduską, w której czczono boga Wisznu. Później, z końcem XII wieku, kompleks stał się miejscem modlitwy dla buddystów.

Współczesne badania

Dziś badanie ukrytych w dżungli pozostałości po Angkor jest zdecydowanie ułatwione. Nawet te części, które zostały niemal całkiem porośnięte przez dżunglę, łatwo można zlokalizować i sfilmować dzięki dronom. Eksperci są obecnie w stanie krok po kroku przeanalizować jak dawni inżynierowie wznosili imponujący kompleks, a nawet pokazać kolejne etapy tego procesu w technologii 3D. Dopiero to pozwala zobaczyć potęgę nieistniejącego już imperium. Dziś mamy już pewność, że Angkor Wat to nie tylko największy zabytek religijny na świecie, ale też część imponującego nawet jak na nasze czasy miasta. Składał się na nie cały system dróg i kanałów, które wraz z masywnymi budowlami tworzyły największe miasto średniowiecza, znacznie większe niż ówczesny Londyn czy Rzym!
Jeśli interesują Cię dawne cywilizacje, zapraszamy na wyprawę do Kambodży. Dwa premierowe odcinki dokumentu „Zaginiony świat Angkor Wat” w niedzielę 1 maja o godzinie 21:10 tylko na Polsat Viasat History. Wszystkim pasjonatom dawnej myśli inżynieryjnej polecamy także nasz artykuł „Starożytne superbudowle: czy wiesz, ile lat ma Luwr?”


Autor: Zuzanna Pęksa

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Zaginiony świat Angkor Wat

Starożytne miasto Angkor w Kambodży było niegdyś największą metropolią na świecie, w szczytowym okresie zamieszkaną nawet przez milion ludzi. W jego sercu znajdował się wspaniały kompleks świątynny Angkor Wat, największy zabytek sakralny na świecie. Kim byli ludzie, którzy zbudowali ten wyjątkowy ośrodek i jak daleko sięgało ich rozległe imperium? Najlepsi archeolodzy badają teren, łącząc skanowanie georadarem z badaniami terenowymi i nowymi wykopaliskami — i odkrywają spektakularne kompleksy świątynne, rozległe miasta i wyrafinowane systemy inżynierii wodnej ukryte głęboko w dżungli.

Powiązane programy