Blog

Zakazana Historia: tajemnice „Biblii Diabła”

„Biblia Diabła” jest jednym z najbardziej tajemniczych manuskryptów, jakie znamy. Powstała w średniowieczu i zachowała się do dziś, jednak na lekcjach historii raczej o niej nie usłyszymy.
Łacińska nazwa niezwykłej biblii to „Codex Gigas”, czyli dosłownie „Wielki kodeks”. Została nadana manuskryptowi nie bez powodu – ma on naprawdę imponujące rozmiary. Drugim jego wyróżnikiem jest umieszczony na jednej ze stron wizerunek szatana.

Miejsce powstania

Kryjąca wiele sekretów biblia powstała w XIII wieku na terenie Czech, a dziś znajduje się w muzealnych zbiorach w Sztokholmie. Według badaczy jest to największy manuskrypt, jaki powstał w średniowieczu, ale istnieją jeszcze inne powody, które sprawiły, że dla naukowców to tak cenny przedmiot.

Wyjątkowe rozmiary

Przez niektórych biblia nazywana jest ósmym cudem świata. Wszystko dlatego, że nie istnieje druga podobna jej księga. Ma ona prawie metr wysokości, waży 75 kilo, a do jej złożenia wykorzystano skórę 160 cieląt. Wymiary biblii to jedno – wyjątkowa jest także jej zawartość. Tajemnicę stanowi między innymi to, co znajdowało się na 8 stronach, które zaginęły. Eksperci uważają, że spisano na nich najpewniej benedyktyńską regułę zakonną.

Magnetyzująca treść

Co umieszczono pozostałych, niemalże metrowych kartach? Trafił na nie cały tekst Biblii (Nowy i Stary Testament), historyczne i medyczne traktaty, kalendarz a nawet… magiczne formuły! Bez wątpienia najcenniejszą dla badaczy i wielbicieli ciekawostek historycznych częścią wyjątkowej księgi jest spisana tam w całości i być może najstarsza wersja „Kroniki Kosmasa”. Stanowi ona główne źródło wiedzy o historii Czech – można śmiało powiedzieć, że jest odpowiednikiem naszej „Kroniki Galla Anonima”.

Pytania odnośnie autora

Rodzi się pytanie, czy jedna osoba mogła stworzyć tak cenne dzieło? W średniowieczu tak złożona księga powstawałaby wiele lat. Według ekspertów napisana jest bardzo jednolicie – nie widać żadnych różnic, które są właściwe dla zmian w samopoczuciu i zdrowiu autora występujących na przestrzeni dekad. To dlatego pojawiły się teorie mówiące, że biblię stworzono w krótkim czasie.

Niestety, żadne naukowe dochodzenie nie wykazało, ile lat pisano „Wielką księgę”. Pozostaje nam legenda o mnichu który, by uniknąć kary za złamanie reguły zakonnej, zobowiązał się zebrać całą wiedzę tego świata w jedną noc. Ponieważ było to ponad jego siły, o pomoc miał prosić samego diabła. To tłumaczyłoby uwieczniony tam wizerunek szatana.

Na 7. sezon serialu dokumentalnego „Zakazana Historia” na Polsat Viasat History zapraszamy od 12 września w dni powszednie o 20:00. Wielbicielom tego, co niewyjaśnione, polecamy nasz tekst „Tajemnice dawnych cywilizacji: Dlaczego zakończyła się epoka brązu?


Autorka tekstu: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Zakazana historia

To już 7. sezon tego niezwykle popularnego programu. Poznamy w nim fascynujące, prawdziwe historie o wielkich skarbach, biblijnych opowieściach, przekazywanych przez lata teoriach spiskowych, starożytnych reliktach, zaginionych cywilizacjach i wojennych tajemnicach. Autorzy programu często podważają naszą wiedzę: sprawdzają, badają i analizują fakty i dokumenty. Ponownie odwiedzimy pozornie znane miejsca, zbadamy starożytne miasta, poznamy różne opinie i poglądy, zobaczymy nowe materiały i odkryjemy nowe fakty.

Powiązane programy