Blog

Sekrety dawnych budowniczych: cud rzymskiej architektury

Rocznie Koloseum odwiedza około 5 milionów osób. Ta liczba świadczy o tym, że stało się ono niemal obowiązkowym punktem na mapie osób odwiedzających Włochy. Starożytna budowla nawet dwa tysiące lat po wzniesieniu robi wrażenie na turystach w Wiecznym Mieście – Rzymie.

Osiągnięcie antycznych budowniczych

Rzymskie budynki historyczne to między innymi Forum Romanum, Panteon, Circus Maximus i właśnie wspomniane Koloseum. Zostało ono wybudowane w latach 70. I wieku n.e. i jest nazywane zamiennie amfiteatrem Flawiuszów. To wybitny przykład starożytnego osiągnięcia inżynieryjnego.

Antyczni inżynierowie zbudowali owalne Koloseum z kamienia. Mogło w nim przebywać na raz aż 50 tysięcy osób. Dla porównania trybuny Stadionu Narodowego w Warszawie mogą pomieścić niewiele więcej kibiców, wielbicieli muzyki pop i innych wydarzeń (58 tysięcy). Ma ono cztery kondygnacje, na których mieściły się między innymi pomieszczenia dla gladiatorów, miejsca, w których można było się posilić, a nawet natryski.

Co się tam działo?

Istnieje wiele mitów na temat tego, co rozgrywało się na arenie Koloseum w starożytnym Rzymie. Jak było naprawdę? Jedną z największych atrakcji były bez wątpienia walki gladiatorów. Walczyli oni nie tylko ze sobą nawzajem, ale także z dzikimi zwierzętami. Były wśród nich lwy, niedźwiedzie, a nawet nosorożce. Bez wątpienia atrakcje te różniły się od tych popularnych w nowożytności. Wyjątkowo widowiskowe musiały być także bitwy morskie, do których przygotowania arenę zalewano wodą.

Choć starożytny Rzym uważany jest za kolebkę cywilizacji, te akurat elementy miały niewiele wspólnego z humanitaryzmem i poszanowaniem życia. Liczyły się tylko emocje i tania rozrywka. Nie jest pewne, czy na arenie Koloseum zabijano wyznawców chrześcijaństwa. To popularna teoria, jednak pojawiła się dopiero wieki po zamknięciu amfiteatru Flawiuszów, stąd poddawana jest w wątpliwość.

Ciekawią Cię starożytne cywilizacje? Jeśli tak, zapraszamy na drugi sezon serialu dokumentalnego „Sekrety dawnych budowniczych” w każdy wtorek o 21:00 na Polsat Viasat History. Więcej o słynnych budowlach przeczytasz w naszym artykule „Sekrety dawnych budowniczych – te obiekty wciąż skrywają wiele tajemnic


Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Sekrety dawnych budowniczych

Inspiracją dla drugiej serii programu są kolejne wybitne osiągnięcia starożytnej inżynierii. Tym razem badamy także te budowle i konstrukcje, które wcześniej zostały pominięte. Przekonamy się, jak na rozwój cywilizacji wpływały zasoby naturalne, takie jak złoto czy woda; zobaczymy, w jaki sposób starożytne cywilizacje pokonywały przeszkody i wykorzystywały swoje otoczenie; przyjrzymy się także historii broni i temu, jak kształtowała ona działania wojenne, jak nauczyliśmy się zatrzymywać czas, prowadzić nawigację w czasie podróży i rozwijać coraz bardziej wyrafinowaną technologię. Cofnijmy się w czasie i poznajmy historię niezwykłych budynków i konstrukcji — od pomysłowego igloo po cud rzymskiej architektury: Koloseum.

Powiązane programy