Z nowych dowodów wynika, że Hans Kammler, odpowiedzialny za program tajnej broni Hitlera, przeżył wojnę, potajemnie został przewieziony do USA i uniknął odpowiedzialności za zbrodnie wojenne.
Militarną i polityczną potęgę III Rzeszy miał wspierać jej rozwój cywilizacyjny i techniczny, dlatego wśród zaufanych ludzi Hitlera znalazło się grono wybitnych inżynierów. Poprzednim razem zajmowaliśmy się Wernerem von Braunem, który po wojnie współtworzył program kosmiczny Stanów Zjednoczonych. Tym razem przybliżymy krótko innych dwóch inżynierów Adolfa Hitlera.
Budowniczy autostrad
Kiedy Hitler doszedł do władzy, rozpoczął program budowy autostrad. Miały one nie tylko usprawnić komunikację, lecz także pomóc w likwidacji bezrobocia, dając pracę tysiącom robotników. Mieszkańcom Rzeszy obiecywano, że będą po nich jeździć własnymi samochodami. Miały też ułatwiać szybkie przerzucanie wojsk. Były symbolem postępu technicznego i nowoczesności. Prace postępowały szybko. Od momentu dojścia Hitlera do władzy do wybuchu wojny oddano do użytku ok. 3800 km autostrad. Propagandowa prasa porównywała je do Wielkiego Muru Chińskiego, piramid i katedr. Prace nad programem nadzorował Fritz Todt. Kierował on również Organizacją Todt, zajmującą się budową obiektów wojskowych. Budowała ona m.in. kwatery Hitlera, tajne ośrodki rakietowe, systemy umocnień – tzw. Linię Zygfryda na zachodzie i Wał Atlantycki wzdłuż wybrzeży. W czasie wojny wykorzystywano do tych przedsięwzięć przymusową pracę tysięcy więźniów i jeńców.
Todt zginął w katastrofie lotniczej w lutym 1942 roku, a jego śmierć stała się przedmiotem teorii spiskowych.
Architekt Adolfa Hitlera
Na stanowisku Ministra ds. Uzbrojenia i Amunicji oraz na czele Organizacji Todt zastąpił go Albert Speer. Ten architekt od 1931 roku związany był z partią nazistowską, a rok po dojściu Hitlera do władzy został jego głównym architektem. Wspólnie z Hitlerem pracowali nad planami przebudowy Berlina w monumentalną Germanię, Stolicę Świata. Dziś nie ma już w zasadzie wątpliwości, że jako jeden z zaufanych ludzi Hitlera wiedział o Holokauście i innych niemieckich zbrodniach. Mimo to w powojennym procesie otrzymał łagodny wyrok zaledwie 20 lat więzienia. Po wyjściu na wolność wydał bestsellerowe pamiętniki, w których kreował swój wizerunek jako nieświadomego specjalisty.
Jednym z podwładnych Speera był nadzorujący produkcję nowych broni Hans Kammler. Po uzyskaniu awansu i nowych uprawnień stał się jego rywalem. Speer opisywał go w pamiętnikach jako człowieka wyjątkowo „brutalnego i bezlitosnego”. W maju 1945 r. Kammler tajemniczo zniknął – o jego domniemanych losach opowiada film „Szef tajnej broni Hitlera”, premiera w środę 21 października o 21:00 na kanale Polsat Viasat History.
Autorka tekstu: Maria Więckowska