Blog

Skarby przeszłości i ich tajemnice: czy wieża Babel naprawdę istniała?

Eksperci i uczeni poświęcają swój cenny czas przede wszystkim historycznym miejscom, które naprawdę istniały. Bywa jednak, że muszą pochylić się nad skarbami cywilizacji, co do których istnienia nie mamy pewności. Tak jest w przypadku słynnej wieży Babel, o której mówi B
iblia.

Co mówi Biblia?

Według biblijnej Księgi Rodzaju pełna tajemnic wieża Babel miała być bardzo wysoka, sięgać samego nieba i być dla ludzi swojego rodzaju drogowskazem. Miała zapobiegać ich rozproszeniu się i powstawała, gdy wszyscy posługiwali się jeszcze tym samym językiem. Bóg nie chciał się na to zgodzić i pomieszał ludzką mowę, by uniemożliwić starożytnym inżynierom i budowniczym pracę.

Co sądzą historycy? 

W 2017 roku naukowcy przedstawili swoją teorię mówiącą, że wieżę Babel wzniesiono naprawdę. Miała ona zostać zbudowana nieopodal starożytnego miasta Babilon, a jej pozostałości odkryte podczas wykopalisk archeologicznych. Budowa miała być zlecona przez króla Babilonii, Nabuchodonozora II. Skąd o tym wiemy?

Eksperci archeologii odnaleźli informującą o tym kamienną tabliczkę, datowaną na VI wiek przed nasza erą. Skąd wiadomo, że mogła to być właśnie budowla opisywana w Biblii? Wszystko w powodu budulca – podobnie jak symboliczna dotąd wieża Babel, konstrukcja powstała w dzisiejszym Iraku także była wykonana z cegieł, jako spoiwa nie użyto zaś zaprawy a bitumu. W Biblii nazywane było ono smołą.

Nie tylko wieża Babel

Wieża Babel nie jest oczywiście jedyną tajemnicą starożytności, co do której istnienia nie ma dziś pewności. Historycy wciąż zastanawiają się, czy uda się odkryć ślady po cywilizacji Atlantydy. Przez stulecia poszukiwano też mitycznej, pełnej złota krainy Eldorado. Nawet w Polsce mamy poszukiwany od II wojny światowej złoty pociąg, którego istnienia nigdy nie potwierdzono, ale co jakiś czas media donoszą o jego dalszych poszukiwaniach. W porównaniu z wymienionymi zagadkami historii, ta dotycząca opisywanej w Biblii wieży Babel wydaje się najbliższa rozwiązania.

Zastanawiasz się, co oglądać w telewizji? Na serial dokumentalny „Skarby przeszłości i ich tajemnice” na Polsat Viasat History zapraszamy w każdy poniedziałek o 20:00. Wszystkim, których interesują tajemnice starożytności, polecamy artykuł „Zaginiony świat Angkor Wat: największy zabytek religijny na świecie

Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Skarby przeszłości i ich tajemnice sezon 4

Oto osiem największych skarbów świata — każdy z nich kryje w sobie niezwykłe tajemnice, które pozostawały ukryte… aż do teraz. Naukowcy badają historie kryjące się za biblijnymi opowieściami — na przykład o wieży Babel czy plagach egipskich. Wyruszymy w podróż do Jordanii, aby przyjrzeć się starożytnemu miastu Petra, zatrzymamy się w Wielkiej Brytanii, aby zgłębić tajemnice Stonehenge i bezgłowych gladiatorów z Yorku, zbadamy także zagadkę skurczonych ludzkich głów i ciał znajdowanych na torfowiskach. Każdy przedmiot i każde miejsce zostaną zbadane przez ekspertów przy użyciu najnowocześniejszych technik, między innymi kryminalistycznych, które pozwolą odkryć zdumiewające prawdy o naszej historii. Archeologowie, historycy i inni naukowcy i badacze zajrzą pod każdy kamień w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania dotyczące największych skarbów ludzkości.

Powiązane programy