Blog

Cykl „Inwazja na Normandię: 80 lat później” – największa akcja desantowa w historii II wojny światowej

Normandia to region w północno-zachodniej Francji, którego nazwa od razu kojarzy się z alianckim oporem z czasów II wojny światowej i największą akcją desantową tamtego okresu – operacją Overlord.

Okrągła rocznica lądowania w Normandii

Celem lądowania wojsk alianckich w Normandii, było otwarcie tzw. drugiego (zachodniego) frontu wojny. 6 czerwca 2024 roku mija 80 lat od pierwszego dnia tych wydarzeń (D-day). Jako pierwsi na normandzkich plażach znaleźli się głównie żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii i Kanady, a dowodził nimi generał Dwight Eisenhower. Tak właśnie rozpoczęła się operacja Overlord.

Desant sił sprzymierzonych

Operacja Overlord była nie tylko największym desantem (czyli przeniesieniem wojsk na tereny zajęte przez wroga) w okresie II wojny światowej, ale i w historii w ogóle. Na liczącym 80 kilometrów wybrzeżu Francji znalazło się aż 37 alianckich dywizji (około 200 000 żołnierzy). Osłonę całej akcji zapewniały 702 bojowe okręty, zaś wsparcie z powietrza zapewniało ponad 10 000 samolotów (siły nieporównywalnie większe od tych, którymi dysponowała w tym regionie III Rzesza).

Przyczółki otwarte na plażach w Normandii stanowiły punkt wyjścia dla alianckich wojsk, które spychały armię Hitlera w głąb lądu. Walki trwały blisko trzy miesiące, ale finalnie wojskom sprzymierzonym udało się odnieść zwycięstwo.

Wielkie znaczenie dla przebiegu wojny

Lądowanie w Normandii miało ogromne znaczenie dla przebiegu całej II wojny światowej i przyspieszyło jej zakończenie (między innymi poprzez odciągnięcie uwagi Niemców od frontu wschodniego). W czasie akcji blisko 200 000 niemieckich żołnierzy zostało zabitych, a 250 000 trafiło do niewoli. Zwycięstwo aliantów odniesione znaczącym nakładem sił i strat ludzkich, zmieniło losy świata.
Jeśli szukacie ciekawych filmów dokumentalnych, których głównym tematem jest historia II wojny światowej, polecamy Waszej uwadze cykl „Inwazja na Normandię: 80 lat później” (premiera w czwartek 6 czerwca od 21:00 na Polsat Viasat History). Więcej o tym rozdziale historii przeczytacie w naszym artykule „Armia duchów na straży lądowania w Normandii”

 

Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

cropped-059ba79c-6809-4c11-aaba-a24b47864e7d-Montgomery-and-U.S-Soldiers
Lądowanie w Normandii: 80. rocznica

Lądowanie w Normandii: 80. rocznica

Odcinek extra

sob.
29. cze
21.00
bell1
niedz.
30. cze
07.35
bell1
Lądowanie w Normandii: historia żołnierza

101

Odcinek 1

sob.
29. cze
22.00
bell1
niedz.
30. cze
08.55
bell1

102

Odcinek 2

sob.
29. cze
23.00
bell1
niedz.
30. cze
09.55
bell1

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Cykl: Inwazja na Normandię: 80 lat później

6 czerwca 1944 r. wojska aliantów dokonały inwazji na Normandię. Jedno z najważniejszych wydarzeń II wojny światowej było bardzo długo przygotowywane zarówno od strony militarnej i logistycznej, jak wywiadowczej. Inwazja była kluczowym momentem w wojnie mającej na celu wyzwolenie okupowanej przez nazistów Europy. Siły alianckie wylądowały na plażach Normandii i stawiły czoło zaciekłemu niemieckiemu oporowi, a teren obejmujący ponad 80 kilometrów wybrzeża stał się jednym z największych pól bitewnych w historii. W tym roku czeka nas już 80. rocznica tych wydarzeń, które na zawsze zostaną symbolem odwagi, poświęcenia i zbiorowego wysiłku na rzecz pokonania tyranii. W tym cyklu chcemy oddać cześć tym, którzy walczyli o naszą wolność.

Powiązane programy