Blog

Pearl Harbor. Jakie straty ponieśli Amerykanie podczas ataku z 7 grudnia 1941 roku?

Japoński atak na Pearl Harbor przeprowadzony rankiem 7 grudnia 1941 roku był całkowitą niespodzianką dla Amerykanów. Ich strategia obronna całkowicie zawiodła. Japońskie eskadry lotnicze zadały ciężkie straty amerykańskiej marynarce wojennej. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych byli w szoku kiedy dowiedzieli się ilu ludzi zginęło w Pearl Harbor, oraz ile okrętów poszło na dno.

Atak na Pearl Harbor, którego Japończycy dokonali, nie nastąpił oczywiście w wyniku nagłej decyzji. Był wynikiem eskalującego od lat konfliktu między tymi dwoma państwami i walki o dominację na Pacyfiku i Dalekim Wschodzie. Mimo wszystko Amerykanie sprawiali wrażenie, jakby był on dla nich przykrą niespodzianką.

Wybór miejsca ataku był dość oczywisty. Obecność Amerykanów w Pearl Harbor na Hawajach sprawiała, że dominowali oni w tym regionie. Japoński zespół uderzeniowy składał się z aż 33 jednostek, w tym sześciu lotniskowców, na pokładach których znajdowało się 380 samolotów.

Armada, która wyruszyła 26 listopada 1941 roku z Wysp Kurylskich dotarła na Hawaje po jedenastu dniach rejsu, rankiem 7 grudnia. Japońskie maszyny pojawiły się nad bazą amerykańskiej marynarki krótko przed ósmą rano. Atakowały w dwóch falach. Jeżeli zastanawiacie się ile samolotów zaatakowało Pearl Harbor to było ich 353.

Głównym celem nalotu stały się okręty wojenny cumujące w porcie. Okazało się jednak, że dwie najcenniejsze z militarnego punktu widzenia jednostki czyli lotniskowce USS „Lexington” oraz USS „Enterprise” opuściły wcześniej bazę. Mimo wszystko straty były poważne. Ile statków zostało zniszczonych w Pearl Harbor?

Łącznie na dno poszło osiem okrętów, w tym aż 5 nowoczesnych pancerników. Poza tym 10 jednostek został uszkodzonych. Japończykom udało się również zniszczyć 188 samolotów wroga a kolejne 155 uszkodzić. Po ataku kluczowym pytanie było ilu ludzi zginęło w Pearl Harbor? Ostatecznie ustalono, że życie straciło 2345 żołnierzy oraz 68 cywilów. Rannych było odpowiednio 1247 i 35.

Dzień po ataku prezydent Stanów Zjednoczonych Franklin Delano Roosevelt wygłosił orędzie do narodu, w którym wezwał Kongres do wypowiedzenia wojny Japonii. Tak też się stało. W efekcie atak na Pearl Harbor był puntem zwrotnym II wojny światowej.

Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Pearl Harbor

Sielankowa sceneria Hawajów była miejscem jednej z najbardziej pamiętnych bitew II wojny światowej; 7 grudnia 1941 r. o godzinie 7.53 rano japońska eskadra lotnicza zaatakowała amerykańską flotę zakotwiczoną na wodach Pearl Harbor. Stany Zjednoczone i ich strategia obronna zostały uderzone w sam środek, a atak był głównym punktem zwrotnym; Już następnego dnia Stany Zjednoczone oficjalnie przystąpiły do II wojny światowej, przenosząc konflikt na zupełnie nowy i prawdziwie globalny poziom. W jaki sposób Pearl Harbor zmienił oblicze II wojny światowej, a co za tym idzie świata, dlaczego Roosevelt nazwał go „dniem hańby”, czy naprawdę było to zwycięstwo Japonii, jakie było zaplecze dyplomatyczne Pearl Harbor i czy atak naprawdę niespodzianką?

Powiązane programy