Blog

„Dzieje Europy” – Najstarsze malunki świata

W historii Europy znaleźć można wiele kamieni milowych, które miały wpływ na jej późniejszą kulturę. Jednym z kluczowych momentów ewolucji kulturowej na starym kontynencie było z pewnością powstanie pierwszych malowideł naskalnych. Pochodzą one zwykle z epoki kamienia (od górnego paleolitu).

Najstarsze malowidła

Najstarszym malowidłem naskalnym na świecie, jakie odkryli do tej pory archeolodzy, jest świnka z indonezyjskiej wyspy Celebes. Jej historia sięga ponad 45 500 lat, co daje jej palmę pierwszeństwa wśród obrazów stworzonych ręką człowieka.

Najbardziej znana jaskinia Europy

Jeśli chodzi o historię Europy, najbardziej znane są znacznie młodsze malowidła naskalne z Lascaux we Francji. Odkryto je w 1940 roku, a powstały w okresie kultury magdaleńskiej (rozwijającej się w okresie od 17 do 12 000 lat temu). Przedstawiają one głównie zwierzęta, w tym byki, żubry i konie. Namalowano je palcami oraz pędzlami wykonanymi z tego, co pierwszym artystom udało się znaleźć (np. z mchu i włosia).

Pierwszy wizerunek sowy

Jednymi z ważniejszych dzieł czasów prehistorii są też z pewnością malowidła naskalne z Jaskini Chauveta (także we Francji). Dzieła pochodzą z okresu górnego paleolitu. To wśród nich znaleźć można pierwszy w historii wizerunek sowy. Choć malunki są starsze od tych z Lascaux, odznaczają się wyjątkowym realizmem. Dzięki temu część uwiecznionych zwierząt wygląda, jakby były w ruchu.

Jaskinie te są obecnie zamknięte dla zwiedzających. Nawet badacze i archeolodzy nie mają tam nieograniczonego wstępu. Wszystko po to, by uchronić te arcydzieła prehistorii przed niepotrzebnym wpływem świata zewnętrznego. Na szczęście turystom i wielbicielom historii umożliwiono podziwianie idealnie odtworzonych replik.

Wszystkim, którzy zastanawiają się, co oglądać w lipcu 2021, polecamy serial „Dzieje Europy” (w niedziele o 17:35). Sześcioodcinkowy dokument ukazuje ewolucję kulturową i ewolucję religijną, które dokonały się przez tysiąclecia ludzkich działań na tych terenach. Więcej o rozwoju cywilizacji przeczytacie w artykule „Bazylika Grobu Pańskiego – rocznie odwiedzają ją ponad 3 miliony ludzi”.

 

Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Dzieje Europy

Sześcioodcinkowy serial ukazujący dzieje Europy i analizujący różne rozdziały bogatej historii naszego kontynentu. Podróżujemy w czasie i przestrzeni: od fizycznych początków i zalążków osadnictwa poprzez ewolucję europejskiej kultury i religii aż po historyczne odkrycia, technologię i politykę. Autorzy programu przyglądają się także współczesnej Europie i analizują różne wizje jej przyszłości. Od tysięcy lat Europa znajduje się w centrum wydarzeń na całym świecie i stanowi kolebkę większości funkcjonujących obecnie nowoczesnych społeczeństw. Fascynujące i godne uwagi są także nieustannie zmieniające się krajobrazy, klimat, fauna i flora. W tym programie poznamy różne aspekty niezwykłej historii Starego Kontynentu, ukazane na tle szerszej historii świata. Wspaniałe zdjęcia, ważkie pytania i zaskakujące analizy: wszystko to tworzy naprawdę porywający obraz Europy.

Powiązane programy