Blog

„Historia odkryta na nowo”, sezon 2 – „armia duchów” na straży lądowania w Normandii

Historycy wciąż odkrywają przed nami tajemnice II wojny światowej. Jak się okazuje, także przygotowania do słynnej Operacji Overlord kryją w sobie wiele ciekawostek historycznych. Dokładna analiza wydarzeń pokazuje, że dzięki sprytowi aliantów, Adolf Hitler nie miał pojęcia o dokładnym miejscu lądowania w Normandii.

Przygotowania do D-Day

Jednym z najbardziej przełomowych momentów II wojny światowej był tak zwany D-Day – lądowanie aliantów w Normandii. Operacja nastąpiła 6 czerwca 1944 roku, a kierował nią amerykański generał, Dwight Eisenhower. Pod swoim dowództwem miał żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady. D-Day zakończył się dla aliantów spektakularnym sukcesem, ale wymagał skrupulatnych przygotowań i wielkich poświęceń.

Wszystko utrzymywano w najściślejszej tajemnicy przed nazistami. Aby oszukać Adolfa Hitlera co do planowanego miejsca desantu, przygotowano tak zwaną Operację Fortitude. Tę wyjątkową ciekawostkę historyczną dotyczącą największej operacji tego typu w czasie II wojny światowej odtajniono dopiero pod koniec XX wieku, w 1996 roku.

Nietypowa armia duchów

W celu zmylenia niemieckiego wywiadu i dowództwa Wehrmachtu utworzono tak zwaną 23. Jednostkę Specjalną Kwatery Głównej. Jej członków nazywano „armią duchów”. Ich głównym zadaniem było skłonienie Niemców do przerzucenia głównych sił w rejon Brestu. Wszystko po to, by odwrócić uwagę od lądowania w Normandii. Wojskowe siatki maskujące, ślady czołgów i zwodnicze transmisje radiowe stanowiły zaledwie część alianckich trików.

Bardzo skuteczne okazały się też… gumowe atrapy czołgów, czy puszczane z głośników odgłosy wozów pancernych. Operacja Fortitude była strzałem w dziesiątkę. Niemcy uznali aliantów za wyjątkowo nieostrożnych. Uwierzyli, że planowana inwazja nastąpi w okolicach Brestu, a nie na plażach Normandii. Tym samym skutecznie odciągnęło uwagę od organizowanej w największej tajemnicy Operacji Overlord.

Operacja „Fortitude” to jedna z wielu tajemnic naszej historii, które ukazuje sezon 2. cyklu „Historia odkryta na nowo” (w dni powszednie o 21:55 na Polsat Viasat History). Jeśli zastanawiasz się, co obejrzeć w czerwcu 2021, to dobry wybór! Więcej ciekawostek dotyczących historii II wojny światowej znajdziesz tutaj.

 

Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Historia odkryta na nowo, Sezon 2

Mity niełatwo obalić, historia XX wieku nie jest wyjątkiem od tej reguły. Dziś także uznajemy za fakty twierdzenia, które często okazują się bardzo wątpliwe. Co by było, gdyby prawda historyczna okazała się nieco inna, niż nam się wydaje? Poznamy prawdziwe przekonania papieża Jana Pawła II, prawdziwą historię neutralności Szwajcarii w czasie II wojny światowej, zbadamy epokę brytyjskiej dekolonizacji, przyjrzymy się kontrowersyjnej prezydenturze Ronalda Reagana, poznamy prawdę o kłopotach z logistyką i planowaniem operacji Overlord oraz o tym, jak naprawdę przeprowadzono denazyfikację Niemiec po II wojnie światowej. Ta oparta na archiwach kolekcja dokumentów powraca do kluczowych momentów XX w., ukazując je z nowej perspektywy, aby zapewnić bardziej precyzyjną i przemyślaną interpretację, rzucając przy tym światło na te elementy historii, które zostały zapomniane lub długo pozostawały w cieniu.

Powiązane programy