Blog

Wielkie metropolie starożytności: tajemnice dawnych miast

Kartagina, Troja i Persepolis to trzy megamiasta czasów starożytności, które do dziś fascynują archeologów. Poznaj związane z nimi ciekawostki historyczne i tajemnice, które do dziś kryją przed badaczami i pasjonatami starożytnych cywilizacji.

Kartagina – ruiny miasta na terenie Tunezji

Kartagina to starożytne miasto, którego archeologiczne pozostałości można zwiedzić w Tunisie – stolicy Tunezji. Miasto zostało założone w IX wieku przed naszą erą przez Fenicjan i stanowiło stolicę całego starożytnego imperium. W wyniku wojen punickich, które Kartagińczycy stoczyli z Rzymianami, miasto upadło w II wieku przed naszą erą, by później odrodzić się jako rzymska kolonia.

Dziś Kartagina to rozległe ruiny miasta, które wciąż kryją przed archeologami wiele tajemnic. Choć mogłoby się wydawać, że obszar ten został sprawdzony przez naukowców wzdłuż i wszerz, jeszcze w 2023 roku dokonano tam niezwykłego odkrycia. Natrafiono wówczas na pięć złotych monet, które według ekspertów pochodzą z okresu największego rozkwitu Kartaginy.

Troja – miejsce akcji starożytnych mitów

Mit trojański, to jedna z najważniejszych historii przytoczonych w mitologii greckiej, kanwa dla „Iliady” i „Odysei” Homera. Sama Troja to starożytne miasto, które dziś jest rozległym stanowiskiem archeologicznym.

Jedną z największych ciekawostek historycznych związanych z miastem jest to, że jeszcze w ostatnich dekadach XIX wieku uważano, iż tak naprawdę Troja nie istniała i była tylko mitycznym miastem, a badacze odnosili się do jej istnienia bardzo sceptycznie. Dopiero w roku 1873 archeolog-amator, Heinrich Schliemann natrafił na prawdopodobne pozostałości miasta na wzgórzu Hissarlik w północno-zachodniej Turcji.

Persepolis – stolica starożytnego imperium perskiego

Ruiny miasta Persepolis znajdują się kilkadziesiąt kilometrów od irańskiego Sziraz. Samo Persepolis jest uważane przez historyków za jedno z najbogatszych miast starożytności. Było rozwijane najpierw przez Dariusza I, a następnie Kserksesa I. W 330 roku przed naszą erą zostało zdobyte przez Aleksandra Wielkiego, który doszczętnie zniszczył pałac należący do wcześniejszych władców.

Pierwszym archeologiem, który rozpoczął udane poszukiwania miasta był James Henry Breasted. Swoje prace prowadził w latach 30. minionego wieku. Dobrze zachowane ruiny umożliwiają zwiedzającym zobaczenie m. in. starożytnych wodociągów, skarbca, czy wreszcie wielkich schodów, które prowadziły do zrównanego z ziemią pałacu – wszystko to przyciąga w miejsce dawnego Persepolis wielu turystów.

Na serial dokumentalny „Wielkie metropolie starożytności” Polsat Viasat History zaprasza od 7 maja w każdy wtorek o 21:00. Zainteresowanym czasami starożytności, polecamy nasz artykuł „Skarby przeszłości i ich tajemnice: czy wieża Babel naprawdę istniała?”

 

Autor: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Wielkie metropolie starożytności

W sercu pustynnych krajobrazów stały niegdyś trzy wielkie miasta, arcydzieła architektury, trzy symbole potężnych cywilizacji: Kartagina, Troja i Persepolis.

Powiązane programy