Blog

Wyprawa po skarby z Bettany Hughes: wybierz się z nami na wycieczkę do Grecji!

Bettany Hughes to brytyjska historyczka, która podróżuje po świecie śladem słynnych skarbów. Jednym z miejsc, które obrała za cel swej wyprawy, są pełne tajemnic wykopaliska w Grecji. Na jakie ciekawe przypadki tam natrafiła? Sprawdźmy!

Starożytne skarby z Akropolu

Grecja jest uważana przez historyków za kolebkę cywilizacji europejskiej. To dlatego często staje się celem ich podróży. Każdy wielbiciel nauki i kultury chce zobaczyć tamtejsze zabytki i artefakty na własne oczy. Bettany Hughes podczas swojej wycieczki, na którą wybrała się z kamerą, odwiedziła oczywiście stolicę kraju, Ateny i słynny Akropol. W starożytności było to miejsce kultu bogini Ateny. Dziś jest to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Grecji. Podobnie zresztą jak znajdujące się nieopodal muzeum, do którego przeniesiono słynne skarby z Akropolu, w tym między innymi fragmenty starożytnych frezów oraz bezcenne rzeźby i posągi.

Ku czci Zeusa

Na najlepsze znaleziska archeologiczne natrafiono też bez wątpienia w Olimpii – miejscowości, która w starożytności była ośrodkiem kultu Zeusa. Archeologia nie zna wielu równie ciekawych i pełnych skarbów miejsc – odkrycia dokonane w Olimpii wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Choć tamtejsze świątynie uległy już poważnemu zniszczeniu, Bettany Hughes prezentuje widzom, jak kiedyś wyglądały. Wszystko to dzięki technologii 3D. 

Wycieczka do Sparty

Popularna ekspertka specjalizująca się w historii wyrusza także do Sparty. Ponieważ zniszczone budynki nie oddają dawnej świetności tego miasta-państwa, Bettany Hughes niczym detektyw bada tamtejsze ruiny i wprowadza nas w starożytną rzeczywistość. Mieszkańcy miasta słynęli nie tylko z jasnych zasad wychowania, ale też ze swojej armii. Powszechnie wiadomo, że bali oni nie tylko o swoje moralne, ale też o fizyczność. Choć po samym mieście zostały ruiny, warto wybrać się do tamtejszego Muzeum Archeologicznego skrywającego liczne skarby, które udało się ocalić.

Jeśli zastanawiacie się, jaki serial obejrzeć, polecamy dokumentalną produkcję, która przeniesie Was w świat starożytnych tajemnic. „Wyprawa po skarby z Bettany Hughes” w każdą niedzielę o 20:00 tylko na Polsat Viasat History. Zachęcamy także do przeczytania naszego artykułu „Starożytny Egipt: jedna z najbardziej tajemniczych nekropolii”.

 

Autorka tekstu: Zuzanna Pęksa

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Gdzie nas oglądać

Streszczenie

Wyprawa po skarby z Bettany Hughes

Profesor Bettany Hughes czerpie inspirację z całej historii, badając słynne skarby i najnowsze znaleziska z przeszłości. W poszukiwaniu opowieści, które podniosą na s na duchu podczas pandemii, skontaktowała się ze swoimi przyjaciółmi na całym świecie, aby dowiedzieć się, nad czym obecnie pracują i czym mogliby się z nami podzielić. Wielu z nich zaprosiło ją do zapoznania się z nowymi odkryciami i umożliwiło dostęp do ciekawych miejsc. Prof. Hughes uzyskała bezprecedensowy dostęp do trwających wykopalisk, odkrywając — czasami nawet na żywo, przed kamerą – jedne z najciekawszych znalezisk ostatnich lat. Odwiedziła między innymi piękną Maltę, badała historię neandertalcz yków mieszkających niegdyś na Gibraltarze, w Grecji uczestniczyła w wykopaliskach w pałacu Aleksandra Wielkiego i odkrywała kryjówki kochanków we Włoszech.

Powiązane programy